18. November 2006

Bublina 2.0 alebo Revolúcia 2.0?

Viem, viem – na tému Web 2.0 už bolo, čo to napísané, no predsa – očákava sa, že o veciach aktuálnych sa písať bude. Tak aj ja priložím ruku k dielu.

A zrejme ostanem iba pri subjektívnych názoroch.

Definovať pojem Web 2.0 asi už nie je potrebné – na Internete nájdete (napríklad pomocou Googlu) mnoho článkov, blogov, odborných štúdií či záznamov z konferencií, ktoré Web 2.0 pomocou obrázkov, prirovnaní, grafov a schém vysvetľujú.

Vytvoriť Web 2.0 zrejme tiež nie je zložité. Stačí sa obzrieť okolo seba, prípadne navštíviť niekoľko zahraničných webov (verzie 2.0) a môžete spísať niekoľko strán nápadov a Web 2.0 zvykov.

A spľasnúť Web 2.0? Hm, myslím, že Web 2.0 len tak ľahko nespľasnete. Web 2.0 ako pojem síce nie je všetkým až taký jasný, ani do dvojriadkovej poučky z učebnice ho nezapíšte, ale Web 2.0 je podstatne viac než pojem. Len si to treba uvedomiť.

Web 2.0 je najmä komunita. Komunita aktívnych a kreatívnych jedincov, ktorá nahradila jednotlivých pasívnych návštevníkov webov predošlej generácie. Nápadité drobnosti boli nahradené nápadmi realizovanými v nemalom rozsahu.

Web 2.0 je filozofia, postoj. A riadi sa pravidlom, ktoré očakáva, že ak dáte niekomu niečo vy, niekto dá niečo zase vám. A všetko chce byť ľudskejšie. Sociálne siete, osobné blogy a zaoblené tvary v dizajne (lebo ani ľudia sa neskladajú z nejakých geometrických útvarov).

Ľudia sa pretekajú v tom, kto je ako kreatívny a kto príde s akým nápadom. Z návštevníka, ktorý sa musel celé dni prepracovávať k chcenému obsahu sa stáva spokojný zákazník prvej triedy, ktorý využíva ušetrený čas na prispievanie či realizáciu svojich nápadov.

Zo zopár mailových služieb a niekoľkých chatov (čítaj četov) sa vykľula množina nekonečného množstva rozmanitých služieb, ktoré spĺňajú návštevníkovi aj jeho najskromnejšie želania.

Je teda toto revolúcia? Zrejme áno. Možno sa neprihrnula dostatočne rýchlo, možno neprevalcovala všetkých dostatočne revolučne, ale je to jasná zmena. Aj napriek tomu, že mi (zatiaľ) akosi pojem Web 2.0 k srdcu neprischol, aj ja sa snažím robiť takéto weby.

Bez zmien by sme zrejme ešte stále žili v jaskyniach či dierach a ktovie v akom štátnom zriadení by sme bez revolúcií žili. A Internet je síce dosť agresívne a rýchlo rastúce médium, no aj napriek tomu on sám, ó, veľký Internet, potrebuje raz za čas nakopnutie, aby nezaspal na vavrínoch.

Príloha A: Nájdete tam spomínané obrázky, grafy, prirovnania a obsiahle definície

Príloha B: Web 2.0 v praxi – vlastný náhodný výber

Domáce

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [11] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. Skvelý článok. Web 2.0 je super :)


  Ján Pavlík    Nov 18, 16:48    #
 2. [1] Vďaka ;-)


  faster    Nov 18, 16:51    #
 3. Iba evolucia. Revolucia vyzera inak.


  dusoft    Nov 18, 17:08    #
 4. [3] Hej, tak. Škoda, že mi to slovo nenapadlo, keď som písal ten článok.

  Ale chcem som to postaviť do kontrastu dvoch pólov. Preto tá revolúcia.


  faster    Nov 18, 17:11    #
 5. Tenhle článek je sice to s čím souhlasím, nicméně taky to, co bylo již stokrát napsáno jinde. Takže mi to přijde lehce zbytečné to psát znova.


  Petr Stříbný    Nov 18, 17:32    #
 6. [5] Hm, možno si to ty už niekde čítal a možno aj stokrát (a možno to bola len hyperbola) – ale ja nepíšem oficiálnu správu o novej verzii čohosi, sú to moje subjektívne názory a pozorovania. Tie ešte nepublikoval nik.

  Ale chápem, že pre cudzieho pozorovateľa to môže mať nádych zbytočnosti.


  faster    Nov 18, 17:43    #
 7. zdieľam názor petra stříbrného, až na to že mne to príde ťažko zbytočné :)


  p360t    Nov 19, 09:39    #
 8. ja som od tohoto clanku ocakaval prave definiciu. aj ked sa da najst vsade nikde to nie je definicia zrozumitelna a presna


  smate    Nov 19, 11:25    #
 9. OK, nabudúce dám definíciu :) Keď na nejakú prídem.

  Teraz som sa chcel skôr zamerať na to, či vôbec Web 2.0 niečo je. Dospel som k tomu, že niečo to je. Aj približne vieme, že čo. Nabudúce to bude snáď exaktné a zrozumiteľné.

  Ajkeď si osobne myslím, že ak Web 2.0 doteraz nezadefinoval nikto, nikto ho tak skoro ani nezadefinuje.


  faster    Nov 19, 17:07    #
 10. Ahoj, nezabudol si si niečo pridať do “» navštívte” ??:)Klúdne potom môzes komentár zverejnit. Nemal som dosť času ti písat na ICQ, tak aspon tímto spôsobom…sorry.

  Martin Fraňo


  Martin Fraňo    Nov 20, 19:25    #
 11. kde je tuna hranica medzi 1.x verziou a 2.0? podla mna to, ze z cisto povodne technicky a vedecky zameraneho webu s orientaciou na poskytovatel informacie -> prijimatel sa vyvinul web so schopnostou obojsmernej komunikacie so sirokou paletou tematiky.
  Avsak, nemozes dat hranicu tu, tam ani hentam, nemozes povedat, ze k tejto zmene doslo pred rokom, dvoma, piatimi, desiatimi, alebo vtedy, ked sa internet otvoril komercnej sfere. Je to nieco uplne ine, ako verziovaci system, kde obvykle vyssia major verzia znamena prudky prechod, zmenu, alebo pridanie vlastnosti.
  Tuna to ale nedokazes povedat, rovnako, ako nedokazes povedat, aku verziu maju sucasne auta (zmenila sa verzia pri zavedeni stvrotaktneho motora? zmenila sa pri pridani bezpecnostnych pasov? zmenila sa pri prechode na vstrekovanie? zmenila sa pri pouziti elektroniky?).
  Podla mna je Web 2.0 vcelku jednoducho definovatelny pojem, ktory chce z prirodzene nastalych zmien na webe spravit nieco vynimocne, exkluzivne a dolezite.


  ventYl    Nov 21, 16:12    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.