21. February 2006

Vyskúšal som Arch Linux

Asi pred týždňom som sa nejakým spôsobom dopracoval k distribúcii Arch Linux, vlastne ani neviem ako, ale kedže som už predtým o nej počul a zapáčila sa mi, stiahol som si obraz inštalačného CD a rozhodal sa, že to vyskúšam na jednom mojom malom disku.
Aby som vás nenaťahoval, prezradím, že teraz som už definitívne pod Archom a môj Slackware je minulosťou.

Keď chcete vidieť ako to asi vyzeralo a prebiehalo, nechať sa inšpirovať, alebo odradiť, čítajte ďalej. Súhrnne by sa to však dalo povedať aj ako: “Ak prežijete inštaláciu Arch Linuxu, odmena je istá.”

Článok bude graficky rozdelený, kvôli dvom postupom v inštalácii.

 • To, čo je napísane bielym písmom je moja prvá - skúšobná inštalácia a všeobecné informácie.
  Tá vás bude skôr informovať, na čo si dávať pozor a čomu sa vyhnúť.
 • Táto druhá časť je druhá - definitívna inštalácia na veľký disk. Tá bude sprevádzať trošku šikovnejším postupom inštalácie.

Ako som spomínal, Arch som inštaloval na jeden malý starý disk. A keď hovorím malý, naozaj myslím malý. Môj veľký má 80GB, tento malý približne 4GB.

Neskôr som Arch inštaloval na 7,1GB partíciu veľkého disku. Teraz už na ňom mám celkom slušnú haldu programov a stále zaberá iba 4,5GB. To sa mi naozaj na Archu páči.

Bootovanie

Pred inštaláciou som si ešte pozrel nejaké príkazy pacmana, napálil si inštalačné CD a reštartoval.

Musím sa priznať, potom mi hodnú chvíľu trvalo, kým som sa dostal do BIOSu a zistil ako mám nastavené bootovanie. Na mojej starej matičnej bolo potrebné stlačiť Del, tu však nefungoval ani Del, ani F2, ani F8, ani F10. Po niekoľkých pokusoch, som sa skoro naučil hrať na PC Speaker, ktorý pípol pri každom reštarte, a metódou pokus omyl som zistil, že na môj BIOS zaberá F12. Tak som teda nastavil CD ROMku na bootovanie, ešte pred diskom a záverečným reštartom som sa dostal k inštalácii Arch Linuxu.

Už viem, že to je F12.

Inštalácia

Inštalácia strohá, privítala ma asi takáto obrazovka, ďalej to bolo prevažne v štýle ncurses.


Disky

Počas inštalácie bolo potrebné vybrať mountpointy, minimálne pre root partíciu a swap (ak neboli dostupné, bolo potrebné cez cfdisk disk nasekať na vhodné časti a inštalácii potom ponúknuť tie).
V tejto časti inštalačný skript ponúkal možnosť, kde sa vám to o rozdelenie diskov a vybratie mountpointov postará samo, stačí len ponúknuť disk. Malo to rozdeliť disk na 30MB pre /boot, tuším 256MB pre swap a zvyšok pre hlavnú (root) partíciu.
Osobne som sa najprv pokúšal vybrať mountpointy sám, mal som pripravený disk, ten som si rozdelil a dal mountnúť tie. Akurát inštalácia s tým mala celkom seriózne problémy (príčina nezistená) a teda som to po niekoľkých pokusoch vzdal.
Dal som mu ten jeden malý disk, nech si s ním spraví, čo chce, naformátuje, primountuje, hlavne nech to funguje. Aj fungovalo. Zatiaľ.
Keď som postúpil ďalej, vybral balíčky, zinštaloval ich nejako, vybral kernel.. nezinštaloval. Prečo? Lebo 30MB /boot bolo pre kernel málo. Ach.
Zväčšil som /boot na 50MB, zopakoval postup. Stále málo. Vykašlal som sa na /boot ako špeciálnu partíciu, nechal to iba ako priečinok na hlavnej partícii a vtedy som mohol postúpiť ďalej.

Na druhý krát som samozrejme išiel rovno na vlastné rozdelenie, nedával som mu /boot ako vlastnú partíciu, iba som primountoval /pub, kam zvyknem hádzať všetko možné. Swap som vytvoril nejakých 200MB (mám 256MB RAM), ostatné disky som tiež nemountoval, potom si ich dopíšem do /etc/fstab.
Čo sa týka filesystému, samozrejme reiserfs.

Môj dojem z tejto časti inštalácie: katastrofa. (Možno som len príliš blbý.)


Balíčky

Ďalším krokom po setupnutí diskov, bol výber balíčkov. Na výber je niekoľko kategórií (base, network, system, devel, daemons, multimedia, office...), keď si vyberiete spomedzi nich, potom vám ponúkne už všetky balíčky z vybraných kategórií a môžete si váš výber celkom presne doladiť. Problém bol, že ani toto poriadne nefungovalo. Problém bol zrejme v konfliktoch závislosti, a v tom, že keď palíček mal nejakú závislosť, ktorá aj mala byť nainštalovaná, ale ešte nebola, pretože sa nachádzala v zozname nižšie, inštalácia padala. Nakoniec som skončil iba s odporúčanou skupinou base, ktorá obsahuje základné veci, aby systém nabehol a aby ste potom mohli pomocou pacmana doinštalovať ďalšie potrebné veci (ako napríklad mc ;-).

Išiel som rovno iba na base, smutné bolo to, že tentokrát ani base vďaka podobným problémom nevedel byť zinštalovaný. Reštartoval som a už to išlo. Možno len problém s CDčkom, alebo nejaká anomália.

Môj dojem: takpodobne, katastrofa. So Slackwareom, žiadne takéto problémy neboli.


Kernel

Tu bolo potrebné vybrať kernel, ktorý sa vám zapáčil a potom ho nechať nainštalovať. Na výber bol 2.4 a 2.6.
Arch Linux je i686 optimalizovaná distribúcia, čiže kernel by mal byť celkom pekne vyladený. Až na haldu modulov pri lsmod, ide celkom rýchlo.
Samozrejme vybral som si novší 2.6, dúfajúc napríklad v podporu ACPI. Ako som spomínal vyššie, najprv bol problém, že na inštalátorom navrhnutú /boot partíciu sa kernel nezmestil (hlúpa chyba, podľa mňa), ten som ale vyriešil tým, že sa žiadna /boot partícia nekonala.

Žiadna /boot partícia sa nekonala. Kernel som vybral zase 2.6, nainštaloval sa v pohode.


Konfigurácia systému

Konfigurácia systému? Vyzerala asi tak, že bolo na výber niekoľko dôležitých konfigurákov a tie ste si mohli už teraz zeditovať. Ja samozrejme mám apatiu voči konfigurákom na neznámych distribúciach a slabosť pre nedoladené systémy, takže som konfiguráciu preskočil ;-)

Slabosť pre nedoladené systémy pretrváva, teda som sa znova nezaoberal "zbytočným" editovaním konfigurákov.
Po dokončení inštalácie som už v systéme pozmenil, čo bolo treba. Len spomeniem, že v Arch Linuxe je celkom sympatický (a veľmi dôležitý) /etc/rc.conf, ktorý obstaráva moduly, čas, sieť, démonov a podobne. Toto sa mi naozaj páči.


Zavádzač

Ponúknutý Lilo a Grub, mnou vybraný, samozrejme Lilo. Inštalácia ešte ponúkne editáciu lilo.conf, to môžete spraviť ak sa vám chce, minimálne sa uistite, že váš systém nabehne.
Potom to celkom hlúpo a bez opýtania nainštaluje Lilo do MBR, čo je vcelku problém, lebo takto mi odišiel Lilo môjho Slackwareu. Čiže už nebolo cesty späť.

Stále si myslím, že je somarina natrieskať zavádzač rovno do MBR. Slackware má na výber či do MBR, na začiatok partície, na disketu, alebo nikam. Takisto sa v Slacku pri inštalácii dá vytvoriť bootovacia disketa. Tu nič také nie je.


Reboot

Ukončíte inštaláciu a napíšete reboot.

Súhlasím.

Post-inštalačné procesy

Takže, keď vám nabehol systém a o nič ste pri tom neprišli (vrátane nervov), gratulujem. Teraz už len pár dní s pacmanom, pár dní za konfigurákmi s textovým editorom vi, a váš Arch je ako vyšitý.

Pacmanovanie

Pokiaľ sa vám sníva pacman -S chcem-spat, alebo podobne, je to myslím v poriadku. Z toho sa časom dostanete.
Čo sa týka mňa v oboch prípadoch to hneď po prvom štarte vyzeralo asi takto:

$ pacman -Sy
Na prvý krát je potrebné spustiť túto synchronizáciu.

$pacman -S xfce4
$pacman -S mc
Životne dôležité aplikácie.

Ďalej nasledovali veci ako xmms, firefox, bluefish, httpd, php, cups, atď. Veď to už sami viete, čo potrebujete.
Keď ste podobne ako ja inštalovali iba base, budete toho potrebovať celkom dosť. Príkaz pre vyhľadávanie medzi balíčkami je

$pacman -Ss aplikacia

Konfigurácia

Zatiaľ, čo vám pacman inštaluje vaše životne dôležité aplikácie, vy pekne zasadnite za terminál cd /etc a môžete sa pustiť do práce. Ako som spomínal jeden z najdôležitejších konfigurákov je /etc/rc.conf.
Nebudem sa tu o konfigurákoch rozpísavať, radšej uvediem nejaké linky na iných.

Užitočné odkazy pre Arch-istov

ArchLinux.org
Oficiálna stránka Arch Linuxu.
Arch Download
Download Arch Linuxu na jeho oficiálnej stránke
Arch Art
Galéria Arch Linuxu, pozadia, screenshoty, atď.
Arch Wiki
Úvodná stránka Arch Wiki.
Arch Wiki - články
Zoznam všetkých článkov na Arch Linux Wiki - veľmi užitočné, niektoré aj po slovensky.
Arch Linux na fecko.sk
Ďalšie návody v štýle Wiki. Po slovensky, prípadne anglicky.
Arch Linux seriál na linuxos.sk
Sprievodca inštaláciou v troch, vcelku užitočných článkoch. Odorúčam, pre tých, ktorý nie sú v linuxe až tak doma.

Moje dojmy

Arch Linux sa mi celkom zapáčil aj keď niekedy je jeho balíčkovací systém nevýhodou a inštalácia bola fakt nie veľmi pozitívny zážitok. Aj napriek tomu však (zatiaľ) ostávam Arch-istom.
Aby som nezabudol, Arch Linux v mojom podaní (screenshot môjho pracovného prostredia)...

skúšobný Arch (tie pekné veci sú gdesklets)


definitívny Arch (s nadupaným xfce4-panelom)

Dúfam, že sa vám tento článok páčil, možno ste sa niečo naučili, možno som vám ušetril pokus, možno som vás na Arch prehovoril, možno ste sa len pobavili na mojich pokusoch. Každopádne som rád. Ak ste sa dočítali až sem, gratulujem.

Power Down

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [6] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. Ja jsem zkousel SUSE 9.neco
  a nefungovala me pulka hradware,to prostredi bych nejak prezil, ale nefungujici hardware ne. Ze softwaru pouzivam jen PhotoShop CS – pekne drahej anevim jestli je na linux a zend taky pekne drahej ale na linux je.


  — error414    Feb 28, 13:27    #
 2. Jo a jeste muzes zvetsit pismo v texaree a tu texareu zvetsit. Je to opravdu male a blbe se pise.


  — error414    Feb 28, 13:28    #
 3. Co sa tyka nahrady Photoshopu, samozrejmostou je GIMP. A textearea zvascim, len to musim najst niekde v zdrojakoch textpatternu :) Ale tiez som si vsimol, ze to je dost male a zle sa do toho pise.


  faster    Feb 28, 15:48    #
 4. Gim plne nenahradi photoshop, je kvalitni ale tolik jak bych si predstavoval, hlavne je na neho mene tutorialu.


  — error414    Mar 1, 05:49    #
 5. No ano, nie je to photoshop, ale ja tutorialy necitam, aj ked by som mozno mohol, a co sa tyka grafiky, nie som na takej vysokej urovni, ze by mi Gimp nestacil. Cize mne uplne staci.


  faster    Mar 1, 08:05    #
 6. Ahoj ako si rozbehal xorg ??Ja som to ako tak nainstaloval a postahoval ale graficke rozhranie mi zblbne


  sebo    Jan 14, 02:53    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.