17. August 2010

Tutoriál 5 kúskov kódu: #2 Facebook Like gombík

Kto dnes nie je na Facebooku či Twitteri ako by ani nebol. Ja tiež som, a preto som. A vždy, keď nájdem niečo zaujímavé, hneď to niekam zdieľam. V tomto jednoduchom návode sa chcem podeliť o pár kúskov kódu, ktoré vám pomôžu rýchlo zdvihnúť hodnotu webu či blogu.

Dnes si ukážeme ako na stránku pridať Facebook “Like”, alebo po slovensky, “Páči sa mi to” gombík.

Vybral som 5 populárnych služieb, ktoré som sa rozhodol použiť aj na svojom webe. Tutoriál teda v praxi vidíte práve tu.

  1. Pekná typografia s Google Font API
  2. Facebook like gombík
  3. Zdieľanie na Facebook
  4. Skracovanie pomocou bit.ly API
  5. Zdieľanie na Twitter aka “Tweet this”

Facebook Like gombík

Si vygenerujete priamo tu. Ten potom vyzerá nejako takto:

<iframe src="http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=<URL_STRANKY_KTORU_CHCETE_LIKEOVAT>&layout=button_count&show_faces=false&width=200&action=like&font=trebuchet+ms&colorscheme=light&height=21" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:200px; height:21px;" allowTransparency="true"></iframe>

V ňom už len doplníte dynamické generovanie adries, napríklad keď tento kód vložíte do šablóny článku vášho blogovacieho systému.

Upozornenie: Ak by ste sa chystali na stránku pridať viacero like gombíkov myslite na to, že tým pridávate slušné kilobajty naviac.

Dynamické dopĺňanie aktuálnej URL adresa sa dá zrealizovať aj v JavaScripte, nejako takto:

<script>
document.write('<iframe src="http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=' + location.href + '&layout=button_count&show_faces=false&width=200&action=like&font=trebuchet+ms&colorscheme=light&height=21" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:200px; height:21px;" allowTransparency="true"></iframe>');
</script>

Výsledok vidíte aj tu nižšie:

(Môžete klikať, toto už je skutočný Like gombík pod týmto článkom.)

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku  rozbaliť ↓ zbaliť ↑


Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.