5. September 2007

Recenzia HP iPAQ 514 Voice Messenger: Prvý smartphone od HP

Vďaka spoločnosti HP a agentúre Neopublic sa mi dostal na test prvý smartphone od HP – iPAQ 514 Voice Messenger, za čo im veľmi pekne ďakujem. Radosť im však určite urobím aj peknou recenziou produktu, tak hor’sa na to..

HP iPAQ 514

HP síce vyrába iPAQy už nejaký ten rok, ale s modelom čísla 514 zanechal všetkých svojich tučných PDAčkových predchodcov, dal sa dokopy s Windows Mobile 6 a vstúpil na trh smartphonov. Očakávajte teda niečo, čo vyzerá ako mobil, no funkciami sa jednoznačne hlási do rodiny iPAQov. Vybavíte s ním maily, pobrowsujete si, pomôže vám zorganizovať váš čas, pripomenie dôležité, poradí si aj s kancelárskymi dokumentmi, skráti chvíľu hudbou, videom alebo hrou a keď sa práve ocitnete v blízkosti vašej firemnej siete, zosynchronizuje maily, kalendár a zazálohuje kontakty pomocou Wi-Fi či bluetooth pripojenia. A samozrejme, zvláda všetky funkcie slušného telefónu. To všetko však musíte ovládnuť iba klávesnicou ako od mobilu. A ak vám klávesnica nie je až taká blízka, môžete sa s Voice Messengerom pozhovárať.

HP iPAQ 514 Voice Messenger

Voice Messenger

Voice Messenger je ten hrdý titul, ktorým sa iPAQ 514 píši. Dovoľte mi, vysvetliť vám prečo:

 • HP iPAQ 514 rozumie tomu, čo mu poviete. Samozrejme, musí to byť v rámci skupiny príkazov, ale nemusíte sa obťažovať so žiadnym nahrávaním samého seba, aby ste tento smartphone naučili hovoriť. Viac nižšie v “Rozprávajte sa s ním”.
 • HP iPAQ 514 má rád, keď veľa rozprávate. Na čo by ste mali niečo zúrivo a zúfalo vyťukávať do klávesnice, keď to môžete povedať. Hlasové pripomienky či poznámky sú oveľa rýchlejšie, obsiažnejšie a aby ste nejakú telefónu zadali, nemusíte sa ho ani dotknúť. Podobne s emailami. Načo niečo písať, keď to môžete povedať. A poslať to na mail. Formátovanie slušnejšieho mailu, ktorý ma obsahovať viac než osem slov by na klávesnici mobilného telefónu určite zabralo viac času, než to, kým to do toho telefónu nahovoríte. Ak váš kolega momentálne nie je dostupný na telefonát, alebo si jednoducha celá vec nevyžaduje telefonát, pošlite svoju hlasovú správu mailom. Plus, z tónu hlasu sa častokrát dá vyčítať niečo, čo v bežnom emaile len horko tažko čítame medzi riadkami.

Rozprávajte sa s ním

Ak ste sa doteraz stretli s telefónmi, ktoré poznali akúsi hlasovú voľbu, ktorá celkom často aj fungovala, možno vás bude zaujímať, čo vie taký smartphone. Žiadne preddefinovanie hlasových volieb, žiadne obmedzenia na nejakých šesť smiešných príkazov. Ak vám nechýba zdravá troška exhibicionizmu budete si užívať ako kedykoľvek, s handsfree v ušiach len stlačíte to jediné tlačítko na mikrofóne a poviete “Pause” a hudba sa zapauzuje. Prípadne pesničku zrušíte príkazom “Next” a môžete do toho dať aj trochu britského kráľovského akcentu. Samozrejme, príkazov je viacero, ja som sa ale najviac vyžíval v tých, ktorými sa ovláda prehrávač hudby a telefón samotný. K verzii iPAQu aká bola k dispozícii mne, si dokúpte aj slušnú výslovnosť.

Technická špecifikácia

 • rozmery a hmotnosť: 107 × 49 × 16 mm, 102 g
 • podpora sietí: GSM (850/900/1800/1900 MHz)
 • dátové štandardy: GPRS, EDGE
 • konektivita: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth, miniUSB
 • operačný systém: Windows Mobile 6 Standard
 • procesor: TI OMAP 850 200 MHz
 • pamäť: 128 MB ROM, 64 MB RAM, slot pro pamäťové karty microSD
 • displej: 2,0’’, aktivný TFT, rozlíšenie 176×220
 • integrovaný fotoaparát: rozlíšenie 1,3Mpx (1280×1024), video
 • hudba a video: prehrávač hudby a videa (Windows Media Player), stereo 2,5mm jack konektor
 • výdrž: 188 hodín v pohotovosti, 6,5 hodiny hovoru

V balení s ním dostanete:

 • handsfree
 • USB kábel
 • CD s manuálom, aplikáciou pre Windows a ďalšie papiere
 • transformátor, aka nabíjačka – tú si však musíte poskladať: z USB kábla, tela nabíjačky a elektrickej zástrčky európskej alebo americkej normy

Grafické rozhranie

HP iPAQ 514 Voice Messenger

Ak ste už videli Windows Mobile 6, nemusím vám toho veľa predstavovať. Ďalšie riadky vám zrejme veľa nedajú, keďže, čo sa týka softvéru, je HP iPAQ 514 úplný Windows. Osobne si myslím, škoda. V závere recenzie sa dočítate aj to, že ak niečo prvému smartphonu od HP vytknem, bude to najmä Windows.

Grafické rozhranie iPAQu je teda také miešané. Chvíľami jednoduché ako z mobilného telefónu a chvíľami prešpekulované ako od PDAčka. Doteraz som neprišiel na to, ako ukončím nejaké aplikáciu. Červené tlačítko ma z aplikácie síce vyhodilo, ale veď prečo nie, všakže, Windows, aplikácia bežala na pozadí ďalej. Viete si asi predstaviť ako to po pár dňoch vyzeralo. Možno aj preto je v rýchlom menu na pozícii 6 známy “task manager”, po slovensky správca úloh. Jeho najdôležitejšou a najlepšou funkciou bolo “Kill” a “Kill All”. Po takejto procedúre sa telefónu vždy uľavilo.

Mimochodom, klávesnicu zablokujete tak, že dlhšie podržíte tlačítko s domčekom a tam zvolíte zablokovať. Na toto som prichádzal iba tri dni. Vlastne, po troch dňoch bez blokovania som to náhodou objavil v manuáli. Aby vás neprekvapilo, v balení žiaden manuál nenájdete, hľadajte ho v samotnom iPAQu alebo na CDčku. Celkom užitočné sú aj tipy pri zapínaní zariadenia.

A ešte jedno varovanie. To tlačítko, o ktorom by ste si mysleli, že znamená “o úroveň vyššie” je tlačítko “späť” v plnom slova zmysle. Ak ho budete používať v nesprávnom, úrovňovom zmysle, veľmi skoro stratíte nervy.

Ovládanie a GUI (Grafické rozhranie) iPAQu je teda niečo s čím som mal osobne asi najväčší problém. Sčasti to súvisí s Windowsom, sčasti s mojou neskúsenosťou s podobnými zariadeniami a sčasti určite aj s tým, že iPAQ sa naozaj dobre tvári ako mobil, no mobilová logika ani ovládanie na neho takmer vôbec neplatia. Samozrejme, inteligentnejšie prvky vás len milo prekvapia. Pekné ja napríklad vyhľadávanie v kontaktoch. Meno kontaktu píšete akoby v režime T9 a telefón automaticky skúša všetky kombinácie, ktoré máte uložené. Radí ich podľa frekvencie “volanosti”. Šikovné. Podobne pekná mi tiež prišla obrazovka pohotovostného režimu. Ikonkové odkazy na posledne špúšťané aplikácie, čas, dátum, nové SMS, maily, najbližší termín vo vašom diáry a informácie o pripojení k sieti Bluetooth a Wi-Fi. To všetko veľmi prehľadne a šikovne bez akéhokoľvek klovania do telefónu. Stačí mrknúť očkom.

Displej

V krátkosti. Trochu malý ale krásny. Aj tie fotky na ňom vyzerajú veľmi dobre (napriek tomu, že v skutočnosti sú skôr druhotriedne). Jednoducho displej, naozaj super.

Klávesnica

Trochu tvrdá a šmykľavá. Ja neviem, ale ja som najrýchlejšie písal na starej Nokii 3310 s gumennými tlačidlami. Ale nebojte sa, zvládnete to. Len si strihajte nechty.

Aplikácie

Aplikácií dostatok. Windows Mobile 6 v tomto ponúka, čo sa človeku zažiada, či už blogerovi, študentovi, podnikateľovi alebo skromnejšiemu nadšencovi.

Mailový klient

Napríklad také maily. Tie dnes zvládajú už aj mobilné telefóny, tak prečo nie smartphone. Samozrejme, kto povedal, že s tým Voice Messenger má problém? Preddefinované nastavenia pre niektoré známe služby (napríklad Gmail) vám pridávanie účtu len uľahčia. A potom sa môžete tešiť na zvuk podobný novej SMSke, keď sa ocitnete v prostredí známej siete alebo iPAQ pripojíte k počítaču. Cestu k Internetu si nájde sám, vám už iba obrazovka pohotovostvného režimu ohlási koľko nových mailov máte.

Synchronizácia

Podobne, ak máte doma či v práci nastavené prostredie, iPAQ si to hneď všimne a cez kábel či iný spôsob pripojenia automaticky začne robiť čo treba. Zosynchronizujte všetko, čo sa len dá. Nemusíte sa báť o svoje kontakty a všetky vaše diáre vždy budú obsahovať rovnaké termíny. Zložitejšie úlohy to tiež zvláda no ja ako nie veľký fanúšik a používateľ Windowsu som ich ani neskúšal.

Bluetooth, Wi-Fi

Aby som nezabudol. Váš nový iPAQ (Chcete ho, nie? :) zvláda Bluetooth a Wi-Fi. Bluetooth sa môže hodiť najmä na komunikáciu s počítačom či iným mobilným zariadením, zriedkakedy aj v malej sieti, ale to Wi-Fi, to vám poviem, to je paráda. Sedíte si v električke a ako sa vozíte mestom chytáte všetky možné firemné siete. Zatiaľ čo vaša priateľka nakupujte, vy čakáte vonku so psom, alebo len tak sedíte v aute a vybavujete si maily, či kontrolujete web pripojený na Wi-Fi sieť obchodného centra. A narozdiel od troj kilogramového notebooku to strčíte do vrecka a ani o tom neviete.

Integrovaný fotoaparát

K dispozícii máte aj 1.3 MPix foťák na umelecké zábery. Umelecké, trochu ironicky, už som totiž videl aj technicky lepšie zábery z mobilného telefónu. Integrovaný fotoaparát som statočne testoval a výsledky si môžete pozrieť na webovej galérii. Prikladám aj video. Funkcie fotoaparátu inak klasika. Vonku, dnu, noc, môžete si meniť svetelnosť či vyváženie bielej ako aj rozlíšenie, ktorého hornou hranicou (pri 1.3 MPix foťákoch) je 1280×1024.

Kalendár

Za spomenutie ešte stojí šikovný kalendár, založený na koncepte akejsi časovej osi. Žiadne štvorčeky s číselkami. Viac priestoru tam, kde niečo máte a menej tam, kde nič nie je. Pre začiatok sa nad ním budete musieť zamyslieť, ale zvyknete si a myslím, že dobre poslúži.

Pripomienky, poznámky, ostatné

Nad čím sa však nezamýšlajte je pripomienkovač. Ja som to skúšal a mám pocit, že pripomienkovač iba vloží do kalendára udalosť s názvom pripomienka a nejakými ďalšími nastaveniami. Ale fungovať funguje. Plusom však sú poznámky. Tu chválim vynaliezavosť, aj keď to asi nechcelo až také geniálne mozgy. Klasický poznámkovač je jednoducho nahradený hlasovým. Viem, nikto nemá rád svoj hlas, ale je to šikovné. Keď idete takúto pripomienku pridať cez hlasový povel, nastaví vám to predvolenú dĺžku 30 sekúnd, pri manuálnom pridávaní je to ale samozrejme variabilné. Poznámkam sa však nedajú zmeniť názvy (aspoň ja som na to neprišiel) takže sa zmierte s neprehľadným číslovaním.

iPAQ náš každodenný

Vo vašom každodennom živote, nech už je váš životný štýl akýkoľvek si HP iPAQ 514 Voice Messenger určite nájde svoje miesto. Určite, každý z neho využije niečo iné, niekto viac, niekto menej, ale myslím, že menej až stredne náročnému používateľovi na iPAQu bude niečo chýbať. A ak áno, veď telefóny predsa máme na to, aby sme sa nad nimi rozčuľovali :)

Cena (orientačná)

Veľmi, veľmi dobrá. Kúpte to!

6300,- SKK (bez DPH) Aktuálne ceny v rôznych slovenských e-shopoch nájdete nižšie.

Rozsudok

Až na nie celkom dokonalý fotoaparát a Windows Mobile: Veľmi dobré zariadenie. Keď zoberiem do úvahy cenu: Vynikajúce zariadenie. Nemá chybu.

Odkazy

Rovno si ho kúpte:

Recenzie inde:

Ďakujem ešte raz všetkým zúčastnením, pozdravujem Ninu, Jana a ospravedlňujem sa za značne oneskorené vydanie recenzie.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [1] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. Fajn PR, mohli byt aj fotky. Inak hlasove ma aj Nokia N73, ktora je na trhu celkom dlho.


  — Ján Pavlík    Oct 1, 10:56    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.