15. May 2009

Recenzia: Externý disk Western Digital My Book

Vďaka obchodu PC Expert, ktorý mi veľkoryso poskytol externý pevný disk 320GB Western Digital My Book vám prinášam jeho recenziu.

Môžem vám povedať, že ešte som My Book ani nemal doma a už som rozmýšľal, ako sa vlastne dá písať recenzia na disk. Samozrejme, môžem napísať aký je veľký a koľko pesničiek sa na neho zmestí, ale treba uznať, že o pevnom disku sa len ťažko dá rozpísať rovnako ako o notebooku, mobilnom telefóne alebo MP3 prehrávači. A veru, Western Digital mi moju úlohu ľahšou neurobil, keďže na My Booku nenájdete ani gombík, ktorý by som mohol otestovať. 


Western Digital My Book.

Western Digital My Book Essential Edition, 320GB

Oproti všetkým svojim bratom z rodiny Western Digital My Book je tento Essential najzákladnejšou variantou pre skromných a nerozhodných. Inak povedané, nedisponuje ničím, nad čím by používateľ zaváhal. 

Kam ho postavíte, tam bude vyzerať dobre, zapojíte ho do elektriny (áno, WD My Book vyžaduje pripojenie na sieť cez priložený adaptér), zastrčíte do USB slotu na vašom počítači a používate. Pri zapnutí počítača sa sám zapne, pri vypnutí vypne. Jedno modré svetielko svieti/bliká ak je disk zapnutý/používaný.


Porovnanie jednotlivých modelov My Book - celá tabuľka .

Tento produkt sa pokúsim čo najobjektívnejšie zhodnotiť na základe požiadavky, ktorú som si sám naformuloval. Predpokladám, že úlohou pevného disku by malo byť ukladanie čo najväčších objemov dát čo najefektívnejšie. To znamená, že budem hodnotiť kapacitu, rýchlosť zápisu/čítania, vyhotoveni, skladnosť a použiteľnosť.

Kapacita

Model My Booku, ktorý mám ja má 320GB, čo je približne až:

  • 91 000 digitálnych fotiek
  • 80 000 pesničiek vo formáte MP3
  • 8 000 piesní v nekomprimovanej CD kvalite
  • 24 hodín DV videa
  • 140 hodín DVD videa
  • 38 hodín HD videa

Čo je informácia, ktorú približne vyčítate už aj z krabice produktu. 


Informácia o tom, koľko toho vopcháte na 1TB resp 160GB verziu My Booku.

Ak by sa vám táto kapacita málila, alebo vám postačí aj menej, na výber máte od 160GB až do 2TB.

Nový My Book je zároveň sám sebe médiom pre softvér, ktorý výrobca k produktu dodáva. Na disku tak nájdete nejaký softvér pre Windows, Mac ale aj Google Desktop, Picasa a Google Toolbar. Týchto pár priečinkov bude na prázdnom disku zaberať cca 300MB.

Rýchlosť

Vďaka tomu, že pod kapotou My Booku sa nachádza klasický 3.5" Western Digital disk (viď fotky rozobratého My Booku v tejto recenzii) vyššie otáčky (7200rpm) a menší dôraz na nízku spotrebu poskytujú komfortnú rýchlosť pri práci s diskom.

Prakticky povedané, disk môžete používať na rýchle zálohovanie vašich dokumentov či fotografií, skladovanie videa alebo hudby ale rovnako aj na prehrávanie hudby či videa priamo z neho.

Pri mojich testoch rýchlosti som pri kopírovaní súborov z notebooku na externý disk bežne dosahoval rýchlosť okolo 14MB/s. Takáto rýchlosť potom nie je žiadnym obmedzením pri sťahovaní z internetu, lokálneho FTP servera, alebo prehrávaní videa. 

Teoretická prenosová rýchlosť pri pripojení cez USB 2.0 (táto verzia My Booku nedisponuje slotom FireWire) je 480Mb/s.

Prevedenie, skladnosť a použiteľnosť

Pri rozmeroch 16,6cm (výška), 13,7cm (dĺžka) a 5,4cm (hrúbka) je My Book menšou ale celkom hrubou knihou. Jeho váha je 1,15 kg, čo je však pravdepodobne údaj zanedbateľný, keďže nie je určený na nosenie zo sebou a časté prenášanie. Samozrejme, presuny zvládne - len nezabudnite pribaliť aj adaptér. No nezabúdajte, že My Book nie je My Passport.

Ako som už povedal a ako napovedá aj názov My Book je "knihou", ktorú môžete pokojne založiť medzi tie ostatné, ak chcete na svojom pracovnom stole ušetriť miesto. Ak ho plánujete založiť do poličky, počítajte s tým, že budete musieť riešiť napojenie na USB ako aj do elektrickej siete.

Disk sa chladí zo spodu (stojí na nízkych nôžkach, ktoré spredu nevidno), zo zadu a zhora a pri bežnej prevádzke je na dotyk len jemne nahriaty.


Moja Kniha medzi mojimi knihami.

Čo sa týka použiteľnosti tohto zariadenia, je ťažko čo hodnotiť. Keď už raz My Book zapojíte do USB a elektrickej siete môžete ho tak nechať až kým nepôjdete v lete na dovolenku. Disk sa sám vypína a zapína podľa toho, či je zapnutý počítač. Ak častejšie používate úsporný režim pamätajte na to, že vtedy je počítač vlastne zapnutý a tak aj disk ostane svietiť.

Dizajn je jednoduchý a účelný. My Book Essential Edition je dostupný iba v lesklej čiernej, na ktorej síce trochu lepšie vidno prach či otlačky rúk. Odporúčam raz za čas oprášiť a zbytočne nepackať.

Zhodnotenie

Musím priznať, že ponuka tejto recenzie mi prišla veľmi vhod. Na externý pevný disk som si brúsil zuby už dlhšie, už neraz som dosiahol limit disku svojho notebooku. Potešil som sa, pretože Western Digital je mi spoločnosť sympatická a po skúsenosti s My Bookom je mi aj tento produkt sympatický. Elegantné a jednoduché riešenie k desktopu alebo aj notebooku pre vaše každodenné dáta, filmy, hudbu ale aj menej časté a rozsiahle zálohy cenných súborov. Či na stôl alebo do poličky, to už je na vás.

Orientačná cena: 80 EUR (2410,08 SKK)

Moja vďaka patrí obchodu PC Expert, ktorý mi Western Digital My Book na recenziu poskytol. V internetovom obchode PC Expert okrem externých pevných diskov a iných PC komponentov a príslušenstva nájdete aj notebooky či GPS zariadenia.

Odkazy

Fotografie


Elegantný My Book.


Zadný pohľad - diery na chladenie, USB slot, Kensington zámok, a napájanie.


Krabica v akej je My Book dodávaný.


My Book po pripojení k môjmu notebooku.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [1] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

  1. Pozeram ze si si z ich ponuky vybral tiez disk, som zvedavy, na kolkych dalsich blogoch sa takato recenzia objavi, zatial sme dvaja.


    Igor Kulman    May 16, 00:18    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.