18. July 2007

Použiteľnosť katalógov

S podnadpisom: Kam siaha ľudská hlúposť? Znovu sme posunuli hranice. Ironicky.

Použiteľnosť webových stránok naberá na dôležitosti veľmi rýchlym tempom. Ak má váš web v tejto oblasti medzery celkom jednoducho sa vám môže stať, že sa váš, mierne nespokojný, navštevník v momente stane spokojným návštevníkom konkurečnej stránky.

Aj slovenské stránky chápu dôležitosť použiteľnosti a svojim návštevníkom všemožne napomáhajú k dosiahnutiu požadovaného ciela pri browsovaní. Výnimkou neostávajú ani mnohé katalógy…

Inšpirovať by ste sa mohli nechať aj katalógom na adrese katalog.jack.sk.

Jednoduchá a oku príjemná titulka ničím nemätie. Ak by ste sa náhodou predsalen dostali do ťažkostí, vždy sú vám naporúdzi dva šikovné odkazy: “Pravidlá pri pridávaní” a “Ako pridať odkaz do katalógu”. A keďže použiteľnosť katalógu nie je až taká intuitívna ako by človek pri podobne dobre znesiteľnom grafickom vyhotovení očakával, webmaster, snažiaci sa pridať vlastný odkaz do katalógu pomoc hľadať bude.

Kliknúc na "Ako pridať odkaz do katalógu" návštevník číta:

Je to veľmi jednoduché. Do panelu s adresou napíšeme nasledovnú adresu :

http://katalog.jack.sk/pridaj.php

Vidíte aké jednoduché to je? Aha, že nerozumiete? Help vám predsa jasne povedal, že máte spomínanú URL skopírovať a capnúť ju tam, kde sa v browseri píše URL. Že prečo to šikovný admin katalógu nemohol rovno spraviť ako odkaz? Netuším.

Že som nepríjemný a píšem akoby som pojedol všetku múdrosť sveta? Nech. Takáto donebavolajúca konina je hodná podobného prístupu. Keď niekto v dobe hypertextu a webu 2.0 vypíše URL ako text a návšetvníkovi káže skopírovať si ju do okna prehliadača.

Prosto sranda, čoho sú ľudia schopní.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [7] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. nieje nad prepracovany katalog… tebe to mozno pride smiesne, ale podla mna je to uplne tajny SEO figel, doteraz nepublikovany… no vazne…


  alian    Jul 18, 14:53    #
 2. [1] No veru. Ze mi to nenapadlo. Nieco ako zakazanie stranok v robots.txt? :)


  faster    Jul 18, 15:02    #
 3. Pred nedávnom som registroval stránku do katalógov. S tým pridávaním je niekedy vážne problém.
  Niekedy ťažko nájsť link na pridanie, niekedy ťazko zvoliť kategórie, atď.
  Asi najľahšie sa mi registrovalo na surf.sk (ak dobre viem, stranka, na ktorej spolupracoval aj faster)


  jazvec    Jul 18, 15:07    #
 4. suhlasim s jazvecom, najhorsie sa pridavaju stranky do kategorii na Vsevedko.sk – cez taku dlhu roletku ci ako sa to vola


  — monitor    Jul 18, 15:14    #
 5. Som sa pobavil. Najprv som pozeral, že aký katalóg. V tom vyblednutom designe som si nevšimol splývajúcu rolovaciu lištu, tak mi účine unikl obsah mimo viewportu. Podarené.


  Mac    Jul 18, 16:00    #
 6. [5] Ake mile :) Mne sa zase velmi paci ten Times New Roman a nepodciarknute odkazy :)


  faster    Jul 18, 16:24    #
 7. Monitor, asi máš pravdu, skúsil som s tým výberom kategórie vo Vševedkovi niečo urobiť. Zatiaľ som tam pridal postupný výber od najvyššej kategórie po najnižšiu, ale nezdá sa mi to veľmi intuitívne.


  vševedko    Aug 6, 15:08    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.