12. March 2006

Photoshop pre Linux

Osobne nepatrím do tej skupiny linuxových užívateľov, ktorí sa urputne snažia nájsť GNU ekvivalenty pre svoje obľúbené aplikácie určené pre Windows.

Dnes však možno nastala tá chvíľa kedy sa mnoho milovníkov Photoshopu prestane pozerať na Linux krivým okom.

Dôvod je jasný, prichádza GIMPShop – kvalitná “napodobenina” Adobe Photoshopu postavená na GIMPe.

Osobne som na tom s Photoshopom nikdy nebol tak dobre zžitý, aby som mal problém s iným obrázkovým manipulátorom s podobnými funkciami, akým je napríklad GIMP.

Teraz je to asi tak, že sa v GIMPe orientujem lepšie ako vo Photoshope. Práve preto som GIMPShop ani nechcel skúšať, možno aj kvôli tomu, že GIMPShop pri svojej inštalácii GIMP odinštaluje. Ale hriech by bol nespomenúť ho.

Takže o čo ide?

Už odpradávna bol MS Windows preferovanejšia platforma, aj najmä kvôli svojej jednoduchosti a užívateľskej prívetivosti (ktorá sa mu nakoniec častokrát stáva osudnou). Tím pádom trendom boli aplikácie pre túto platformu.

Hitovkou sa stal Photoshopu od firmy Adobe a aj keď mnoho aplikácií pre Windows má svojich Linuxových náprotivkov, Photoshop je jeden z tých, ktorý mnohí pokladajú za nenahraditeľný.

Vskutku serióznou aplikáciou s tým istým účelom pre GNU/Unix je obľúbený GIMP.
Problém je však v tom, že veľa ľudí je notoricky navyknutá na starý dobrý windowsový Photoshop a odvládanie GIMPu im veľa nehovorí (ani mne spočiatku nehovorilo). Pravidlom je, že väčšina Photoshop užívateľov po 3-5 minútach nad GIMPom ohrnie nos a znechutene opúšta miestosť ;)

Riešenie

Svet by sa však mal stať ružovejším s príchodom GIMPShopu. Istý Scott Moschella zrejme dostal chuť urobiť svet ružovejším a pustil sa do zdrojákov GIMPu. (Vidíte? Ako dobre, že k nim mal prístup.) Upravil najmä menu a ponuky, ktoré sa v GIMPe od Photoshopu líšia.

Pôvodná verzia takejto GIMPShopy vznikla pre Mac OS, no Linuxová verzia na seba nenechala dlho čakať.

Výsledok je asi takýto. Nájdite päť rozdielov.

Photoshop

Menu Edit vo Photoshope

GIMPShop

Menu Edit v GIMPShope

Pre zaujímavosť prikladám vlastný screenshot z GIMPu. Nečudujte sa, keď tam nenájdete ponuku Transformovať. Tá sa nachádza v Obrázku (Image) alebo Vrstve (Layer).

Menu Edit v GIMPe

Takýchto úprav previedol Scott viacero, a naozaj to nie je na škodu – Photoshopáci sa teraz nemôžu vyhovárať, že sa v GIMPe neorientujú.
Samozrejme, Scott nie je žiaden vývojár GIMPu a teda, keď GIMP nejaké funkcie na rozdiel od Photoshopu nemá, tak ich nebude mať ani GIMPShop. Samozrejme, tie ktoré sú v GIMPe naviac, ostali aj tu.

Ďalšou vecou, ktorá v GIMPe chýba sú CMYK palety, práca s nimi. To však rieši modul. Viac info napríklad tu.

Ak sa vám teda nepozdáva GIMP, kvôli tomu, že sa v ňom neorientujete, vyskúšajte GIMPShop. Samozrejme existuje aj port pre Windows. A okrem toho ušetríte kopu peňazí, alebo aspoň budete môcť pracovať s obrázkami s čistým svedomím.

Linky

GIMPShop.net

Scott Moschella (plasticbugs.com)

Rubrika GIMPShop na plasticbugs.com

GIMPShop Wiki

Freshmeat (čiže download)

porovnanie GimpShop vs Photoshop

Zdroje

Väčšinou hore uvedené, najmä plasticbugs.com (aj tie dva obrázky su odtiaľ – nechcelo sa mi na vlastné ;-) , marcové číslo LinuxExpres a internet.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [7] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. Doufam ze to bude mit import i na widle.


  — error414    Mar 13, 11:12    #
 2. Hm? Aky import? :) Sorry, mozno som len este nerozmrzol, co som prisiel z vonku ;-)


  faster    Mar 13, 11:23    #
 3. Ze se to pojede i na winech.


  — error414    Mar 13, 11:32    #
 4. No jasne, ved to som spomenul aj v clanku.
  Tu je link na stiahnutie (pre Windows)
  http://www.plasticbugs.com/blogimg/gimpshop_2.2.8_fix1_setup.exe

  Je to z plasticbugs.com

  Good luck.


  faster    Mar 13, 12:04    #
 5. Sry skoro spim tak jsem to cetl jen tak zbezne. Nainstaloval jsem ten gimpshop a je hodne podobny obycejnemu gimpu. Ja holt v gimpu nedovetu efektivne pracovat. Vubec nevim jak se pracuje s vrstvama


  — error414    Mar 13, 13:03    #
 6. Hm, no skoda. Ja asi viem viacej v GIMPe, ale nepovazujem sa za profesionala, maximalne za pokrocileho.

  A GIMPu mozno raz prides na klb :-)


  faster    Mar 13, 14:19    #
 7. 2error414: presne tak, zkousel sem v Gimpu udelat nakej jednoduchej web, ale… treba kdyz chci dat vrstve stin, tak si navolim parametry a on se vytvori v dalsi vrstve, potom ho uz nemuzu nijak menit. v ps je to parada, proste se vrstve prida efekt stin a nepotrebuju zadnej gimpackej kung-fu skript…


  angel333    Jul 19, 17:52    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.