27. March 2008

Osloboďte svoje dokumenty práve dnes

Dnešok vám na to dáva špeciálnu príležitosť, dnes je totiž historicky prvý Document Freedom Day – Deň slobodných dokumentov. Táto udalosť sa zameriava na propagovanie prítomnosti a dôležitosti otvorených formátov dokumentov.

Document Freedom Day Banner - 26th March

ODF alebo Open Document Format je otvorený formát pre kancelárske dokumenty štandardizovaný medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu ISO.

To znamená, že ODF je náhrada za .DOC, .XLS, .PPT a ďalšie kancelárske prípony pretláčané spoločnosťou Microsoft a operačným systémom Windows (presnejšie kancelárskymi balíčkami MS Office). Tieto formáty boli donedávna neznáme všetkým, okrem spoločnosti Microsoft, čo znamená, že ak ste chceli svoj DOC dokument otvoriť v inom kancelárskom balíku mohli ste sa len triasť, aby tam bolo všetko, čo aj v pôvodnom DOCku. Problémové sú tiež prechody medzi rôznymi verziami Office od Microsoftu.

Otvorený formát ODF garantuje, že formát dokumentu pozná každý, každý vie naprogramovať aplikáciu, ktorá bude pracovať s takýmito dokumentmi (Vás MS Word ešte baví?) a taktiež sa vám nestane, že po pár mesiacoch či rokoch svoj starší dokument jednoducho neotvoríte (alebo otvoríte ale problémovo).

Dnes je historicky prvý Document Freedom Day – deň oslobodenia vašich dokumentov. Viac ako 200 tímov v 60tich krajinách dnes robí osvetu formátu ODF.

K tejto snahe chcem prispieť aj ja a okrem toho, že už dobrých pár mesiacov používam otvorené formáty a kancelársky balíček OpenOffice.org chcem priložiť ruku k dielu aj týmto článkom.

Mimochodom, využívate aj iné otvorené formáty (TXT, RTF, HTML, JPG, PNG, PDF, SVG, FLAC, OGG)? Otvorené formáty majú mnohé výhody – nie sú udržiavané komerčnou organizáciou a chránené vlastníckymi právami a znamenajú aj to, že svoj súbor bezchybne otvoríte kedykoľvek a kdekoľvek.

Odkazy

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [4] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. Ja osobne som si Office 2007 veľmi obľúbil. Hlavne jeho prehľadnosť a jednoduchosť v ovládaní. Keď ešte nebol na svete, používal som OO.org, pretože bol v podstate rovnaký. Lenže Office 2007 predbehol všetky otvorené formáty a ponúka pre mňa skutočné pohodlie vo formátovaní textu. Už by som sa nevrátil k OO.org alebo Office 2003.


  Pjotr    Mar 27, 09:59    #
 2. Nech Adobe skrachuje ak PDF nieje udržiavané komerčnou firmou…

  OGG by bolo fajn ak by neexistovalo AAC ktoré ho v mojích očiach úplne valcuje.


  Mac    Mar 27, 15:27    #
 3. Ja vsetky spominane formaty vyuzivam dokonca este vyuzivam aj mkv a theora :) OO.org zatial na editaciu dokumentov plne postacuje… ak budem potrebovat pisat nieco vacsie (napriklad taku bakalarku :) ) prejdem na TeX (alebo radsej nie..)
  Uz davno nove CD negrabbujem do mp3 ale do OGG kvalitativne je OGG o nieco lepsi a je dokonca este mensi ako mp3 a navyse mam taky dobry pocit ze nepodporujem proprietarne kodeky… kolekciu vaznej hudby a jimmiho hedrixa mam vo FLAC-u

  [2] valcuje.. no.. ono to zalezi od toho ake su podmienky.. aac znie pri rovnakom bitrate o nieco lepsie, ale zase vysledne subory zvyknu byt vacsie.. ogg si na iPode asi neprehras a aj inych mp3 prehravacov je pomenej. U OGG ale nehrozi DRM a ine bullshity ktore sa nenazrana RIAA snazi pretlacit ;)
  a pdf je priklad ako format dokumentu moze byt spravovany spolocnostou a napriek tomu byt otvoreny…
  tolko moje $.02


  kane77    Mar 27, 23:18    #
 4. [3] Ja som tiež používal OGG kedysi dávno na Win ale výmenou OS som vymenil za AAC a som veľmi spokojný. DRM ma netrápi. Jednoducho som nahádzal do mechaniky svoje CD (originálne) a nechal si ich automaticky grabnut a pomenovat skladby ale to uz zachádzam do OT…

  S tým PDF si povedal presne to čo som mal na mysli. Je to ukážkový príklad ako spravovať formát a ostatní (hlavne Micro$oft) by sa mohli poučiť.


  Mac    Mar 28, 22:27    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.