13. March 2006

Mapa Marsu od Google

Ako každý môj deň, tak aj dnešok sa neobišiel bez návštevy Googlu. Tam moju pozornosť upútalo dnešné Holiday logo. Tag title odkazu, ktorým bol ten obrázok hovoril iba “Percival Lowell” a na moje veľké počudovanie smeroval na mapu Marsu od Googlu.

Takže, keby ste náhodou mali cestu okolo Marsu a chceli si to vopred naplánovať, už to pre vás nebude problém.

Keď ste náhodou tiež nevedeli, možno vytušili, Percival Lowell bol astronóm. Svoj život zasvätil Marsu. Pozoroval najmä kanály na Marse a vo svojej knihe zvanej Mars (z roku 1895) popísal ich, ako aj technicky vyspelú civilizáciu, ktorá ich vytvorila. Dodnes je používané Lowellovo observatórium.

Ale prejdime naspäť k mape Marsu. Všetci zrejme poznáte Google Local, no asi len málokto Google mapu Marsu (Veď komu by aj načo bola? ;)

Samotné prostredie a ovládanie vyzerá podobne, resp. tak isto, ako pri mape našej drahej zemegule, ten obsah je už potom iný.

Ako pri Google Local máte na výber pohľad v štýle klasickej mapy, satelitu, alebo miešaninu oboch, tu to sú vyvýšeniny (elevation), to, čo je viditeľné (visible), alebo infračervený pohľad (infrared).

Zaujíma vás to? Takto asi vyzerá kopec (to biele) na Marse (pohľad elevation):

mapa Marsu od Google

Mimochodom, všimnite si, mňa to dosť zaujalo, mierka ktorá je naboku priraďuje farbe konkrétnu hĺbku alebo výšku. Tento kopec má teda asi 20km. A potom, že Mars je podobný Zemi.

Našťastie, pre tých, ktorí sa na Marse neorientujú tak dobre ako napríklad ja, pridal Googlu zopár odklikov na miesta, ktoré by ste určite mali navštíviť, keď pôjdete okolo. Medzi ne patrí aj napríklad tento kopec. V angličtine sa nazýva Arsia Mons Mosaic. A okrem tohto dych berúceho miesta tam máte ešte samozrejme vychytených mnoho ďalších nevšedných marťanských kopcov, dier, kaňonov a kráterov.

Na záver už len link na neustále omieľanú mapu Marsu, aby ste si nemuseli skrolovať.

Tak veľa šťastia pri cestovaní Marsom (aspoň prstom na mape).

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [5] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. Dik za tip, vypada to dost dobre, ale ten tvuj kopec jsem nenasel


  — error414    Mar 13, 20:20    #
 2. He, nevadi. Tvoj moze byt nejaky iny :)

  A ta mapa nevie, alebo som aspon na to neprisiel, zalinkovat miesto tak ako na mape Zeme. Inak by som tu dal rovno link na moj kopec.


  faster    Mar 13, 20:58    #
 3. NA normalni mape googlu to jde, nevim kde je to tady.

  BTW: mas nejake zkusenosti se zend-frameworkem?


  — error414    Mar 14, 12:17    #
 4. Nie, so Zendom nemam skusenosti. Mal by som mat? Je to dobra vec? :)


  faster    Mar 14, 15:32    #
 5. jooo to nevim, jestli je to dobra vec. to prave potrebuju zjistit


  — error414    Mar 14, 18:29    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.