27. March 2006

Kto zaberá moje miesto alebo freehosting od PIPNI

Včera sa mi stala takáto zaujímavá vec. Chcel som sa prihlásiť na svoje FTP k doméne (nakopírovať nejaké dáta), no keď som išiel vytvoriť adresár, celkom jednoducho – cez Mindight Commander, napísalo to iba nejakú nekonkrétnu chybu, akoby som nemal dostatočné práva. Išiel som to teda skontrolovať do administrácie, či som náhodou nepresiahol ponúkaných 500MB. Ani náhodou. Mám zaplnených horko-ťažko 50MB. No vytvoriť adresár alebo niečo skopírovať ani za svet.

Aby sa nepovedalo, že len kritizujem, ešte pochválim ;-)

Freehosting od PIPNI poznám už nejakú tú chvíľu a posledných pár mesiacov ho sám používam. Je to najlepší a najdostupnejší freehosting pre doménu druhého rádu aký poznám. (Freehosting od WebSupportu nerátam, tam sa len tak nezaregistrujete.)

Keď hovorím najlepší nemyslím tím bez múch. Okrem toho, že na hostingu mi napríklad chýbaju SEO positive nastavenia (žiadna podpora .htaccess), stala sa mi táto zaujímavá vec.

Ako som spomínal, chcel som len uploadnuť nejaké dáta na svoju doménu, no niekde bol háčik.

Administrácia nehlásila nič podozrivé, miesta bolo dostatok, ale jednu zaujímavú vec som si všimol. Konkrétne takúto nejakú PHP chybu:

Warning: session_write_close [function.session-write-close]: write failed: No space left on device (28) in /DISK/WWW/domena/admin/priecinok/skript.php on line 3.

Asi takto. Všimnite si aj graf, ktorý ukazuje koľko voľného miesta mám.

Nedostatok miesta na servri pre uloženie session - screenshot z administrácie.

A ešte raz podobné. Prihlásil som sa na ftp cez ftp a vyskúšal to tak. Naozaj. Aj tam som dostal tú istú chybu:

ftp> mkdir new-directory
550 new-directory: No space left on device

Screenshot z konzoly – nedostatok miesta na vytvorenie adresára.

Nedostatok miesta na servri pre vytvorenie adresára - screenshot z konzoly.

No space left on device. Na servri nebol dostatok miesta pre nič – vytváranie priečinkov, kopírovanie dát, ukladanie session, proste nič. Odhliadnúc od toho, či som kvótu dosiahol, presiahol, alebo som sa k nej ani nepriblížil. Kývol som hlavou a išiel spať.

Keď som to skúšal už dnes okolo obeda, všetko bolo v úplnom poriadku. Zrejme len nejaké chvíľkové zaváhanie zo strany administrátorov. Pravdupovediac, neviem ako je to možné. Linux je veľmi inteligentný systém, no možno si tiež nedosadil do jednoduchého vzorca. Ten by vyzeral asi

počet užívateľov x 500MB + systémový priestor = potrebný priestor

Tak neviem, či si to nespočítali admini, či kvótovací program, ale na chvíľu ma to určite zmiatlo. Takéto niečo môže celkom slušne narušit chod systému. Žiaden priestor pre veci ako session, logy a systémové prostriedky, nieto ešte nejaké kopírovanie dát.

Teraz som už ale rád, že je všetko v poriadku, a že mám znovu svojich 500MB celkom zadarmo. Ďakujem PIPNI. Bez podpory, bez .htaccess, teda bez pekných URL, ale mám.

Možno sa pri tejto príležitosti (a nemenej pri príležitosti toho, že faster celkom slušne rastie), skúsim napísať do WebSupportu, požiadať ich o freehosting. To by bolo naozaj fajn.
Ak som tak urobil a webhosting dostal, vopred ďakujem WebSupport.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [8] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. Muye to bzt linux nebo super novz OS a porad vnem budou chyby, ja mam s hostingem take pekne velke problemy. Je jedno jestli je free nebo placeny.

  No, placeny ma vyhodu ze muzes podporu otravovat porad.


  — error414    Mar 27, 12:53    #
 2. A co takto skusit www.freeserver.sk? Ja som ho pouzival dva roky a na jeden projekt ho este stale pouzivam a som velmi spokojny. Mozem odporucat!

  A ak by sa ti chcelo nahodou platit za webhosting, tak skus Webhosting Inet.sk :))


  Michal Slančík    Mar 27, 14:37    #
 3. [2] Dakujem za info o freeserver.sk, mari sa mi, ze som tom uz kedysi videl (zjavne nezmenili dizajn hodnu chvilu), ale uz som na to aj zabudol.

  A na platenu domenu zatial nemam, som len student. A ked raz bude, budem velmi preberavo vyberat. Ale urcite webhosting od Inet-u nevynecham z mojho prieskumu ;-)


  faster    Mar 27, 16:10    #
 4. IMHO je blbost, aby PIPNI mělo pro každou prezentaci vyhrazeno 500MB na disku…


  Acci    Mar 27, 20:11    #
 5. [4] Hej, 500MB je dost, ale ja ich prosit nebudem, aby kvotu zmensili ;-)


  faster    Mar 27, 21:31    #
 6. o tomto se psalo již na fóru pípni mnohokrát. je spousta uživatelů a nepředpokládá se, že by každý z nich využil 500 mb. proto není správně rovnice 500 mb x počet uživatelů, ale rovnice volné místo na disku – rezerva / počet uživatelů :-D no ta rovnice je asi krkolomná a možná i blbě, ale důležité je, že pípni skutečně nabízí 500 mb volného prostoru, ale toto místo není kdykoli pro všechny najednou dostupné. uff.


  mego    Mar 27, 22:35    #
 7. Mám taky PIPNI a podle mě to není o volným místě, spíš jako o tom, že server má zrovna výpadek. Teď jim platím kilo měsíčně a jsem v poho


  Tasselhof    Apr 11, 15:06    #
 8. [7] No, ja som plateny hosting nechcel. Aj ked som pocul, ze ich platene sluzby sa s neplatenymi porovnavat nedaju. Na tie sa zatial nikto nestazoval. (Mozno len nie mne ;-)

  A tato konkretna situacia bola o tom, ze na HDD servra nebol ani bajt volneho priestoru.


  faster    Apr 11, 15:11    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.