4. April 2006

Kde sa ľudia na mojom (vašom) webe berú a ako ich zohnať (2. časť)

Určite ste sa niekedy zamýšľali nad tým, kde sa ľudia na vašom webe berú, prípadne prečo sa neberú a ako ich prilákať viac. Ja sa pokúsim vypracovať štúdiu na túto tému a prezentovať vám ju v tomto článku. (Bude-je z toho dvojdielny seriál, každý článok bude však prínosný aj samostantne.)
Nebojte sa, nebudú to žiadne čísla, skor zaujímavosti, postrehy, nápady, rady a tipy pre mňa aj pre vás.

Pre rýchločítačov, v článku sú vyboldované podstatné veci, takže aj pri takomto preletení by to malo dávať zmysel.

Tak kde sa teda tí ľudia berú? (2. časť)

Odkazy, odkazovače, adresy – naša spása. A ako na ne.

Áno, toto všetko vás (nás) spasí. Teda nie nás, ale náš web určite. Za marec faster.sk navštívilo vyše 400 unikátnych návštevníkov (viem, že to nie je veľa, ale dajte pokoj..) a väčšina z nich prišla vďaka nejakému odkazu. Aj preto za marec evidujem vyše 200 rôznych odkazujúcich stránok. Málokedy však niekto za vás pridá odkaz niekam. O to sa musíte postarať vy sami.

Komunikujte

Ak prečítate príspevok, ktorý vás zaujme, vyjadrite sa k nemu. Povedzte svoj názor, zdieľajte svoje postrehy, myšlienky, autor webu (najmä ak je to osobný blog) bude mať určite len radosť (ako aj ja mám z každého jedného komentára).
Ak čítate diskusiu o niečom, čo vás zaujíma, alebo sa v tom nebodaj vyznáte, pomôžte ak viete, prispejte do diskusie, aj keď tam už je niekto s podobným názorom či príspevkom, tento je váš. Samozrejme, iba ak ide o niečo subjektívne. Neoplatí sa opakovať známe, alebo spomenuté fakty. Tie nie sú vašim výplodom. Ak však máte niečo, čím môžete prispieť, nehanbite sa – prispievajte.
Tak komunikujete, vytvárate si vzťahy, známosti a ste súčasťou komunity.

Internet má slúžiť ľuďom, tak nech je na náš obraz.

Podpisujte sa

Keď zanechávate komentár na blogu, a je tam políčko pre vašu www adresu, nehanbite sa podpísať svojou adresou. Ja osobne to robím veľmi rád. Môj web, je čisto moja záležitosť a preto je to najlepší spôsob akým sa môžem podpísať. Tak isto v profiloch na fórach, a všade, kde takéto políčko je. Samozrejme, váš web by mal stáť za to.

Buďte tvorivý

Ak máte nápad, myšlienku, čokolvek, čo má hlavu a pätu – dajte o tom vedieť. Vašu víziu môžete zhrnúť do príspevku na vašom blogu, do diskusného príspevku, fóra, alebo aj komentára, keď to tam dokážete vtesnať.
Dôležité nie je len to, že vy budete mať dobrý pocit, že ste sa niekomu zverili; pointou je poukázať na to, že aj vy ste tvorivý. Ak bude nápad či postreh zaujímavý a kvalitne publikovaný – zviditeľnený – ľahko priláka ľudí. Možno aj úplne neznámych.

Sme ľudia, každý sme niečím originálny a iný, tak keď sa pohráte z nejakou vlastnou myšlienkou, alebo rozvijete cudziu, môžete z toho byť váš aj všeobecný prospech.

Asi málokto píše blog pre kariéru, či slávu, ale nečítaný blog bude robiť radosť asi málokomu.

Tak položte na papier, naťukajte do klávesnice, čo vám behá po rozume. Pri najhoršom vás nominujú na nejaké ocenenie.

Buďte človek

Nemám dobrý pocit z bodov, rád a tipov, tak si nedovolím vynechať tento.

Ak budete mať dokonalý web, budete písať dokonalé články, budete mať super kampaň, veľa odkazov, no nebudete mať v tom všetkom kúsok z vášho osobného človeka, nič vám to nebude platné.
1Kor 13

Možno prilákate ľudí, masy a haldy, celé “stáda” užívateľov tejto celosvetovej siete, môže vám to byť nič platné ak to nebudú tí správni ľudia. Kvantina je dôležitý parameter, ale nie najdôležitejší a nie je jediný. Ja osobne si viac cením kvalitu.

Keby ste boli vedec, možno matematik a prednášali by ste. Na vaše prednášky by chodili spomínané masy ľudí, pretože by ste rozprávali vždy super vtipné príbehy z vášho života, alebo by na vaše prednášky chodili “iba” Rivest, Shamir a Adleman, zrejme by ste ako matematik boli svetu prospešnejší.

Dajte svojmu webu, svojim príspevkom a komentárom dušu. Ľudia to vycítia.

Premýšľajte

Ak píšete, premýšlajte. Premýšlajte o tom, čo píšete, pre koho píšete a ako.
Ja viem, že to bolo na základnej či strednej na slovenčine a nikto vtedy nedával pozor. (Česť tým, ktorí pozor dávali a teraz vedia, kde sa čiarky píšu a kde nie.) No teraz sa stalo to, čo som ani ja neočakával a potrebujem vedieť, kde sa tie čiarky píšu, ako sa píšu, čo sa píše a podobne. Veď aj preto v tom mám nedostatky. Zo slohov viem napísať akurát kvalitnú úvahu ;-)

Tu vás však nikto neznámkuje, pokusov máte toľko koľko odhodlania a priestoru mnoho. Preto teda, keď sa chystáte k niečomu vyjadriť, či dokonca napísať vlastný článok, majte aspoň trochu jasno o čo vám ide. Ja viem, že tí dokonalejší (ako napríklad práve ja), len sadnú a naklepú siahodlhý článok, ktorý má hlavu a pätu, no niektoré veci proste nedajú. Čo som neurobil predtým ma stojí námahu teraz.

Nech je váš text súvislý, má ucelenú myšlienku, neodbiehajte od témy, buďte vecný a hovorte zrozumiteľne.

Pri menších formách ako napríklad komentár, to je trochu jednoduchšie, lebo viete k čomu sa idete vyjadriť, ale ajtak. Malo by to mať hlavu, pätu, myšlienku a formu.

Každé zvieratko vie poskákať po klávesnici, no iba človek vie ušlachtilo ukladať písmenká vedľa seba. Tak tak robme. Jazyk máme pekný, aj znakov dosť, tak ich používajme.
Aj preto články píšem s diakritikou, snažím sa dodržiavať pravidlá slovenského jazyka a robiť tak text vznešenejším. Nie preto, aby som sa povyšoval, ale aby som pôsobil ako tak dôveryhodne a rozumne a tak prispieval kvalitným obsahom nášmu internetu.

Pri takomto premýšlaní si premyslite aj o čom vlastne je váš web či blog, na čo sa orientujete, ako často a pre koho chcete písať, všetko aj tak globálnejšie.

Zhrnutie

Komunikujte, lebo ste človek. Komunikuje ako človek – buďte tvorivý, premýšlajte o čom píšete, pre koho píšete, podpisujte sa nehanbite sa byť osobný.

Kód je poézia, ako hovorí WordPress, ale nesmieme zabúdať, že naša reč bola poézia skôr než akýkoľvek kód existoval.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [11] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. Každé zvieratko vie poskákať po klávesnici, no iba človek vie ušlachtilo ukladať písmenká vedľa seba.

  Pekná veta, a aj pravdivá. Škoda len, že sa na internete ešte potuluje veľká kopa takýchto zvieratiek…


  XThom    Apr 4, 12:19    #
 2. Je tak to ja budu asi to zvyratko. :-(
  Z Cestiny jsem mel za ctyri, slohovky pod psa. Ale psat me bavi. Je to hezke odreagovani.

  To co jsi tady psal je svata pravda. Pises moc hezky, v tom clanku je prave ten duch o kterem pises. Ale spise jsem cekal technictejsi povahu clanku. Je to dano asi moji povahou ze si radeji prectu manual neceho nez dobrou knihu.


  error414    Apr 4, 13:50    #
 3. Dakujem, dakujem obom.

  Pravdupovediac, technickejsiu povahu clanku som ocakaval aj ja. Ale ked som si nad to sadol, vzniklo toto. Ale myslim, ze nevadi.


  faster    Apr 4, 14:47    #
 4. nemám náladu si to ze slovenštiny překládat :-D jinak by mě to zajímalo, ale prostě dneska jsem línej nad těma větama přemýšlet…


  Honza    Apr 4, 15:08    #
 5. [4] No, Honza, môžeš skúsiť niekoho poprosiť, aby ti to preložil, alebo dokonca nahorovil. Skús ;-)

  Ajtak vďaka za komentár.


  faster    Apr 4, 15:11    #
 6. no vidis faster jak povedomi o slovenstine upada, ja bych se stydel ji neumet precist


  — error414    Apr 4, 16:35    #
 7. Som rad, ze to tak je. Vseobecne asi plati, ze Slovaci zvladaju cestinu lepsie ako Cesi slovencinu, no nie vzdy to musi byt pravidlom.

  U mna je pravdou, ze ked citam nejaky text (pripadne aj knihu), mam potom problem povedat ci bola pisana po slovensky alebo cesky.

  Takato cesko-slovenska samozrejmost je podla mojho nazoru vyhodna aj prijemna. Mozno ale pre nas viac ako pre vas.


  faster    Apr 4, 19:47    #
 8. Zdalo sa mi, že je mi niečo na tomto aj predošlom texte nejaké zaujímavé, ale neprichodilo mi to dlho na myseľ ;-). Nuž je to tá slovenčinovosť.


  Piki    Apr 6, 20:50    #
 9. [8] To mám brať ako kompliment týkajúci sa môjho prejavu?

  Och, ďakujem, presne po niečom takom totiž túžim ;-)


  faster    Apr 6, 21:31    #
 10. [9] Ó áno. (napísal by som slečna, ale nehodí sa ;-)


  Piki    Apr 7, 19:10    #
 11. [10] Vďaka, drahý Piki ;-)


  faster    Apr 7, 22:50    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.