28. April 2006

Hriešny Linux - európska hrozba pre celý civilizovaný americký svet

UPDATE: Po tom, čo sa odkaz na tento článok zjavil na rootovi a nejakých ďalších fórach, musím urobiť isté vyhlásenia.

 • Shelley Goodman je žena. Ospravedlňujem sa, túto skutočnosť som kvôli neznámemu cudziemu krstnému menu prehliadol. Na pravú mieru ma uviedol jej profil.
 • To však nemení nič na tom, že autor článku, Tristan Shuddery, je muž.
 • A najdôležitejšie. Niektorí tvrdia, že celý ten blog je veľmi podareným a prepracovaným vtipom. Možno. Túto možnosť nevylučujem, no skôr sa mi zdá, že to celé vtip nie je. Ale to by bolo na zdĺhavú debatu postavenú na dohadoch.

Koniec oznamu. Ďakujem za pozornosť, pokračuje (resp. začína) môj pôvodný článok:

Na webe ShelleyTheRepublican.com – web s podtitulkom “FOR GOD, FREEDOM AND GEORGE W. BUSH – ONE NATION UNDER GOD : : U – S – A”, patriaci nejakého radikálnemu americkému republikánovi – bol zverejnený článok s titulkom Linux: A European threat to our computers.

Dovoľte mi teraz vás trochu uviesť do problematiky celého republikána Shelleyho a jeho kamaráta Tristana (, ktorý je autorom samotného článku) a tak trochu sa vyjadriť k tomu za vlasy pritiahnutému názoru.

Keď mi kamoš pastol tento link, chvíľu mi nedochádzalo. Celý kontext stránky mi ušiel, tak som sa musel dočítať až trochu hlbšie aby mi to klaplo. Pokúsim sa vám to celé nejako aj s kontextom zosumarizovať a pridám vlastný, samozrejme, že opačný a úplne správny názor (len srandujem – opačný a subjektívny názor).

V USA to majú také dosť čierno-biele čo sa politiky týka. V politike sa fakt nevyznám ale toto evidujem. Tí, čo sa v USA do nej mixujú sú buď republikáni alebo liberáli. Republikáni sú zamilovaný do celých Spojených štátoch amerických a jedného Boha. Myslia si, že USA je to najlepšie, čo kedy mohlo svet postihnúť a Boh žehná (zrejme) iba USA (lebo sú takí najlepší). Títo samozrejme nechcú ani nepotrebujú nič, čo nie je dostatočné americké alebo republikánske. Napríklad Európu a zrejme celý zvyšok sveta (odkiaľ celkom náhodou – paradoxne – pochádza celá Severná amerika, až na pár originál Indiánov).
A ešte som zabudol dodať, že republikáni milujú nielen USA, Boha ale aj svojho najúžasnejšieho Georgea W. Busha.

Druhá strana sú liberáli. Liberáli sú liberálny klamári a republikáni zachraňujú USA a celý svet pre liberálmi a ich liberálnymi názormi. Ešte raz, liberáli sú klamári. Tak toľko politická situácia v USA.

A keďže všetko, čo nie je americké sa snaží Ameriku len zničiť a uškodiť jej, priatelia republikáni sa oborili aj proti Linuxu, ako proti európskemu vynálezu.

USA má svoj Microsoft a celý softvérový priemysel. Ten si ohromne vážia a nedovolia nikomu ani ničomu aby tento domáci gigant ohrozoval. Okrem toho, vlastne aj celé počítače sú americký vynález. Američania si teda so svojimi počítačmi a produktmi od Microsoftu, ktoré tak veľkolepo distribujú len za pár koruniek do celého sveta, úplne vystačia. Ich veľkodušnosť sa im ale obracia chrbtom, lebo z Európy a Číny (určite v tom má kopu prstov aj Čína a čínsky hackeri) sa na nich rúti choroba – presnejšie rakovina, podľa slov Steve Ballmera – v podobe nedonoseného, nepremysleného, voľne šíriteľného a nefungujúceho operačného systému Linux.

Celý spomínaný článok je teda apelom na statočné republikánske americké srdcia, aby bojovali proti Linuxu a čínskym hackerom (a všetkým ďalším neamerickým hrozbám).

Dovoľte mi citovať zo samotného článku, prípadne komentárov k článku a vyjadriť sa k jednotlivým častiam. (Zrejme budem citovať priamo článok a ostane to bez prekladu, čiže po anglicky. Prepáčte.)

Imagine if the State of the Union address were hacked because the TV station decided to save money by using Linux? Imagine if a stealth-bomber crashed because it’s software was written by anonymous Chinese or European hackers. It would make as much sense as inviting the French to come over and take over the White-House.

No koment, poďme ďalej.

And guess what software Osama Bin Laden uses on his laptop?

If you guessed it was Linux you would be 100% right. Osama uses Linux because he knows designed to counterfit DVDs, curcumventing the Digital Millenium Copyright Act, and defraud companies like Disney.

Next time somebody asks you how Al Queda agents pay for their rifles and rocket launchers, you can tell them that foreign hackers make software called Linux which helps them steal from Americans.

Čo dodať? Pekne sa to rozbehlo. Ešte záver.

If one of your friends is using Linux or may be tempted to try it show them this article. Explain that Linux is a genuine threat and that by using it they may be opening their computer to Chinese hackers.

If you see a company using Linux, it may be that they have not paid for this software. Report them to the Business Software Alliance who have the legal authority to inspect any company’s computers for illegal programs like Linux.

Finally, remember to include Linux users in your prayers tonight. As individuals we may not be able to change people’s minds, but the Bible teaches that God can make any sinner repent.

Takže takto článok. Vypichnem hitovky aj po slovensky:

 • Usama bin Ládin používa Linux, aby si mohol nelegálne kopírovať DVDčka, a podvádzať Disneyho.
 • Tvorcovia Linuxu sú zlí, lebo svojim operačným systémom napomáhajú Al Kájde.
 • Ak poznáte niekoho, kto používa Linux, okamžite mu vysvetlite, že si radšej má kúpiť MS Windows, lebo Linux je zlý.
 • Ak poznáte firmu, ktorá používa Linux, oznámte ich, aby ich preverili na nelegálny softvér ako napríklad Linux.
 • Modlite sa za užívateľov Linuxu. Boh im odpustí ak sa bude kajať zo svojho hriechu.

A teraz perličky z komentárov.

Yes, Linux is a primative European clone; It is much less capable than Windows. In fact it omits features that were standard in Windows back in 1998; For example Linux has no built-in anti-virus or anti-spyware software.

You cannot even buy popular utilities like Norton Security to compensate for this fact. There are no tools for common tasks like defragging a hard disk. God knows what you would use to send a fax or make a website. You cannot even get Front Page for Linux.

Toto napísal autor článku v jednom z komentárov. Zároveň som sa z toho chcel smiať, zároveň plakať a zároveň mi z toho pomaly prišlo zle.

Na čo je komu v Linuxe antivirák? Linux je už vo svojej podstate odolný voči počítačovým vírusom. Všetkým.
Z toho vyplýva, že užívateľ Linux nepotrebuje žiaden Norton Security hocičo. A kto by chcel MS FrontPage pod Linuxom? Keď už just chcete WYSIWYG editor, existujú nejaké.

Poďme ďalej. Niekto oponoval, a toto je odpoveď na oponujúci komentár.

This rj guy is probably a typical liberal liar.
Most of the internet is running on linux? Don’t make me laugh!!!
I used linux once. It’s terrible.

Označili ho za liberálneho klamára. (Toto spojenie je v komentároch veľmi časté, najmä pri nejakom, ktorý nesúhlasí.)

Väčšina Internetu beží na Linuxe? .. Áno, beží. Drvivá.

Ďalej v komentároch prispieva aj človek, ktorý si všimol, že sám web shelleytherepublican.com beží na Linuxe. Zvláštne, nie?

Ach, ach. Sem tam si aj ja zanadávam na MS, ale nie takto. Neobviňujem Billa Gatesa ani Stevea Ballmera, že plánujú sprisahanie proti našej republike a chcú nám vnútiť niečo hriešne. Aj napriek tomu, že sám Steeve Ballmer povedal, že Linux je ako rakovina.

Myslím, že už nemám viac slov, už som sa dostatočne vypísal a vyjadril. Ak aj nie, už viac nebudem, článok je už dosť dlhý.

Na záver už len dve veci. Link na originál článok a nejaké Steve Ballmer video na pobavenie, ak ste náhodou nevideli.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [14] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. Je pravda, že Linux nemusím kvôli všetkým tým nutným konfiguráciam (možno to už odpadlo, neviem), ale určite je dotyčný pán, ktorý sa tak vyjadruje, nedostatočne informovaný.


  Pjotr    Apr 28, 15:02    #
 2. [1] Vcera som sa stretol s Linuxom, ktory som nevedel nakonfigurovat. Totiz to bol Ubuntu – Linux for human beings ;-)

  Takze, ked nieco konfigurovat tak kdeze prikazovy riadok. Normalne v nejakom dialogu v administracii :)

  Aj take su. A to uz dnes nie je jediny Linux, ktory sa konfiguruje klikanim. Ale neviem, ci je to v podobnych distrach 100% zmaknute.


  faster    Apr 28, 15:06    #
 3. niektory nepotrebuju klikacku;)
  Slackware,Debian,Gentoo…

  ale myslime aj na menej zdatnych, ktory nemaju cas a nervy sa pyplat, preto vxznikaju projekty ako SuSE,Fedora,Ubuntu..


  — Pax    Apr 28, 17:02    #
 4. Cely ten blog je fake. Vymyslena sranda. Ked sa zacitas do diskusie a dalsich prispevkov na blogu, pochopis ze si robia srandu :))) Americania nie su taky, za akych ich povazujes…


  Bystro    Apr 28, 17:39    #
 5. [4] Bystro, nie som si isty, ci to je fake, ale nevynechavam takuto moznost.

  A prave to, ze ja takychto Americanov nepoznam. Nebol som sice v USA, ale z mojej vlastnej skusenosti mozem povedat, ze takyto profil urcite nesedi na bezneho Americana.


  faster    Apr 28, 20:28    #
 6. Americani sou paka a klidne bych tomu veril.

  A nechapu proc se porad dela tolik hunbuku kolem linux, kdyz se stejne hodi jen na servery


  — error414    Apr 29, 20:06    #
 7. linux používam čoraz častejšie a vôbec nemám pocit, že je to teroristicky operačný systém. Ale nie som potešený keď vidím, že Európania sú čoraz viac protiamerický. myslím, že by sme nemali zabúdať na Ameriku, ktorá nám pomohla dostať sa z dvoch otrasných vojen a porazila komunizmus. Na Ameriku s ktorou sme si civilizačne tak blízko ako s nikým iným a to bez ohľadu na súčasnú politickú situáciu v svete


  smate    Apr 30, 18:20    #
 8. Na tento článok som už narazil skôr. A tiež ma veľa vecí vytočilo.

  Ale keď tak rozmýšľam – trápi ma, keď niekto žije v omyle? Vôbec. Dotýka sa ma to? Vôbec. Mám teda nejaký problém s Američanmi? Nie.

  Osobne poznám niekoľko Američanov a rozdelenie na republikánov a “liberálnych klamárov” sedí. Naozaj sú tam aj zaslepení demagógovia. :-)

  Ešte raz sa pýtam, trápi nás niečo? Kdeže…


  Jozef Benko    Apr 30, 21:34    #
 9. [5] Myslim, ze keby mal podobny nazor Ukrajinec, alebo Cech, tak by som to komentoval rovnako.

  [6] Mna by take veci aj trapili, ale vzhladom na sucasnu situaciu vo svete si to nemozem dovolit. Nemal by som vlastny zivot, iba by som sa trapil kvoli zvysku sveta, pocnuc mojimi najblizsimi, konciac hladujucimi detmi v Afrike a radikalnymi republikanmi v USA.

  Takze sa tomu chtiac ci nechtiac branit musim.


  faster    Apr 30, 22:53    #
 10. Len tak mimochodom Shelley je baba,
  ale toto je este lepsie.


  — rs232    May 1, 23:28    #
 11. [10] No, to su tie cudzie krstne mena :) Ale uz ma to neprekvapuje. Aj keby sa zistilo, ze to je George W. Bush pod pseudonymom ;-)


  faster    May 2, 11:02    #
 12. http://www.shelleytherepublican.com/meaning-and-purpose.html


  — libor    May 8, 20:01    #
 13. [12] Ano aj mna to sklamalo, ale predsa nam dali poslednu nadej ( je to napisane na tej stranke uplne dole ;-)

  Shelley says:
  “Actually, all of the above is a lie. Tristan wrote it, he is such a nerd! I am real and I mean it and I don’t want you to comment and I will never stop, because I have God on my side and George W. Bush and they told me to fight the evil democ-rats!!!
  Best wishes from Iowa City, Iowa. I love you all, almost.
  Shelley”


  — rs232    May 9, 05:23    #
 14. bratia a sestry v u.s.a. sice zatracuju linux – hrozbu z europy, ale mali by si dat pozor aj na tych teroristov okolo *BSD !!!


  o2    Jul 24, 20:15    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.