22. March 2006

Čo s nami bude o 30 rokov?

Svet internetu je veľmi rýchlo rozvíjajúcou sa oblasťou a zrejme aj to ho robí takým zaujímavým. Ak je niekde niečo nové, tak najskôr to je na internete. Správy, novinky, informácie. To je určite výborná vec.

Čo ale ľudia, ktorých živí tento svet? Svet nových trendov a neustáleho napredovania. Vo dne i v noci. Tí musia sledovať všetky tieto udalosti vo svojom obore, aby nezaostali za niekým iným. Väčšinou sú to ľudia na počítačoch odrastený, čiže mladý.

Celkom pokojne sa tak môže stať, že mladší predbehne staršieho, len preto, že bude viac “up-to-date”. Táto rivalita je síce veľmi užitočná – z pohľadu užívateľa, prípadne zamestnávateľa, ale čo z pohľadu toho predbehnutého?

Teraz sme my tí, ktorí čítajú, hľadajú a učia sa každú chvíľu niečo nové (a predbiehajú), ale moja otázka znie, či nedospejeme raz do momentu, keď príde niekto mladší a bude vedieť rýchlejšie sa učit, hľadať a vzdelávať? Čo potom bude s nami? Poputujeme do starého železa?

V tejto veci vidím celkom reálny problém, týkajúci sa aj priamo mňa. Študujem informatiku, pracujem ako programátor a snažím sa sledovať, čo sa okolo mňa deje, aby mi len snáď niečo nové neušlo. Jediné, čo viem je to, čo študujem, čo ma baví a o čo sa zaujímam. Všetky tieto tri veci sú však jednou a tou istou – počítače. Či už internet, programovanie, tvorba webov, Linux, siete alebo niečo iné. Toto je zrejme jediná vec, ktorú viem poriadne, ktorá ma aj baví a raz aj bude plne živiť.

Keď ste zubár, skúsenosti sú vám len užitočné, keď ste akademik, málokto mladší vás vedomosťami predbehne. Keď pracujete v nejakej firme, alebo podniku, pravdepodobne s vekom budete stúpať na vyššie pozície.

U nás to však takto nemusí byť. Samozrejme, skúsenosti sú len dobrá vec, prax takisto, ale budem v päťdesiatke ešte takto vládať? Náš diplom bude 25 rokov starý a mi už tiež nebudeme mladý a sviežy. Osobne pochybujem o tom, či budem schopný a či budem chcený na niečo, na takú prácu ako robím teraz. Keď rivalita funguje aj teraz, prečo by nefungovala aj potom.

Čas je relatívny, ale predsa sa naň všetko celkom rovnako viaže. Keď ho zrýchlite, všetko pobeží rýchlejšie. Internet je takýmto zrýchlením a náš život beží rýchlejšie. Náš životný cyklus zbehne rýchlejšie.
Programátor je robotník budúcnosti, ale keď už nebude dostatočne “výkonný” jednoducho môže byť vymenený za mladšieho a výkonnejšieho. Možno to znie strašne, ale také hrozné to nie je. Nikto vás nezahodí ako opotrebovaného robota so starým softvérom a minulým dátumom platnosti. Ale v princípe to tak funguje, a tak to fungovať aj bude.

Počas svoje kariéry určite budete postupovať a hýbať sa, ale neviem kde bude moje miesto, keď už budem nejaký postarší pán. Nemyslím vek 30 ani 40 rokov, skôr okolo tej 50ky. To nám bude ostávať ešte pár rokov do dôchodku. Ale čo zatiaľ?

Mohol by som skúsiť pracovať tak, aby som potom už nemusel, alebo aby som mohol robiť iba niečo nenáročné. Ale čo nenáročne sa v našej oblasti dá robiť? Investora?
Každopádne myslím, že tadiaľ by cesta viedla. Zarobiť si teraz, aby som potom už nebol na nič odkázaný a mohol pokojne prežiť zvyšok svojej kariéry.

Ale ja chcem žiť aj teraz, nie až potom. Nechcem pracovať od svitu do mrku. Chcem sa tešiť, užívať si a radovať sa. Aj keby som sa tým pripravil o pár hodín v práci.
Možno sa mi podarí niečo si do budúcnosti našetriť, alebo kto mi to zaručí? Pre mňa tadiaľ cesta nevedie.

A tým pádom mi už ani nič iné nenapadá, neviem z čoho budem žiť, neviem či náhodou len nepreháňam, možno sa snažím vidieť za zákrutu.

Možno sa budem venovať len niečomu príbuznému, možno áno, možno nie. Možno si konečne otvorím kníhkupectvo, ako v mojom sne a budem obklopený knižkami a budem mať na ne aj čas.

Uvidíme. Keď budem mať 50 (presne o 30 rokov a pár dní), ozvem sa vám a dám vedieť ako sa mám.



Otváram aj priestor pre diskusiu, rád si vypočujem vaše názory a myšlienky, ako to vidíte vy, či len príliš preháňam, alebo vás to tiež trápi ;-)

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [3] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. zajimava uvaha. No ja se nebojim ze ti starsi by meli jit do stareho zeleza. Ona je pravda ze se mladi rychleji uci.

  Ale aby si treba pochopil spravne internet musis znat jeho pocatky, to je nekdy kolem roku 94 kdy se zacal hojneji pouzivat. Stare zelezo jak je muzeme ted nazyvat v te dobe zili a zanaji tedy uplne zaklady ktere se zelenaci, jako jsem ja musi ucit.

  Ti chytralkove co na vsechny strany krici jak je HTML snadne a neznaji SGML nebo ECMA jsou mi jen k smichu.

  Nerikam ze je umim, ale jsem si vedom zakladniho kamene ze ktereho je je internet, mohlo by se rict ze je to jen myslenka a HTML je jen cesta k ni. Bohuzel mlada generace tuto myslenku uz nevydi.


  — error414    Mar 22, 14:04    #
 2. Hm, to je zaujimava poznamka.

  Pravdou je, ze mame privilegium, ktore nam nikto mladsi nevezme, my sme zazili veci ako didaktik, frejmy na weboch, dos a podobne :)

  Pamatame zaciatky, a ked uz internet bude beznou vecou na kazdom rohu a kroku, ja budem moct povedat, ze pamatam cas ked internet bol v plienkach :)

  Minimalne o tom budeme moct rozpravat detom :D


  faster    Mar 22, 14:35    #
 3. Ano, myslim ze tyto zacatky pro toho kdo je zazil jsou klicove.


  — error414    Mar 23, 06:00    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.