12. June 2006

Čo je to RSS?

Povedal som si, že využijem možnosť, ktorú mám a pokúsim sa všetkým (tým, ktorí to nevedia) povedať čo to o RSS.

Tento článok teda nie je určený mojej zvyčajnej čitateľskej základni. Skôr dúfam, že keď niekto bude chcieť nájsť na webe niečo o RSS, nájde práve tento článok.

Čo je to RSS (Really Simple Syndication)?

Na časť otázky som odpovedal už v nej samotnej. Niekomu však nejaké Really Simple Syndication nič nepovie..

RSS je fakt jednoduchý spôsob šírenia informácií (po Internete ovšem).

Začnem obšírne. Určite poznáte nejaké internetové stránky (hint: práve na jednu pozeráte). Internetová stránka je v podstate tiež len súbor. A váš prehliadač (práve do jedného pozeráte) vie takýto súbor pekne zobraziť.

RSS je podobne nejaký súbor nachádzajúci sa na nejakej adrese. Je zašitý medzi súbormi internetových stránok, ale na rozdiel od nich, nie je určený pre váš prehliadač. Je tam pre vašu RSS čítačku a obsahuje šikovne zrhnuté najnovšie informácie o alebo z web stránky, na ktorej sa nachádza.

RSS čítačka (zvyčajne ako nainštalovaný program) je určená na čítanie RSS kanálov. Teda takýchto RSS súborov z rôznych stránok.

Do vašej čítačky si pridáte nejaký kanál, napríklad môj RSS kanálhttp://faster.sk/rss, a vaša RSS čítačka potom pravidelne prechádza po týchto kanáloch a sleduje či je niečo nové. Ak sa niečo na stránke zmení, zmení sa aj RSS export toho webu. RSS čítačka vás potom na to upozorní (zabrechaním najlepšie :-)))

Taký ten RSS export alebo RSS kanál je teda akýsi “obraz” stránky, ktorú chcete sledovať, čitatelný vašou RSS čítačkou. Ak teda bolo na vašej sledovanej stránke niečo nové, RSS čítačka vás na to upozorní a ukáže vám tú časť článku, novinky, komentára, alebo čohokoľvek, čo takto zbierate, ktorá sa šíri pomocou RSS. Zvyčajne je to nejaký náhľad, alebo úvod do článku. Ostatok je na webe.

Pomocou RSS sa tiež šíria nejaké ďalšie informácie. Určite dôležitou je URL adresa, na ktorej máte hľadať celý článok k tomu náhľadu, čo ste videli, teda kde je uverejnený v podobe pre váš internetový prehliadač.

Ak vás teda článok zaujal, kliknete si v čítačke na odkaz a ten vás dostane na stránku, kde sa článok nachádza. Ak vás článok nezaujal, nikam chodiť nemusíte, vaša čítačka alebo vy si ho označíte za prečítaný a.. Gratulujem, ušetrili ste cennú chvíľku času. Keď vám takto denne chodí 50 článkov a vy čítate len 5 z nich, šetríte už slušnu “kôpku” času.

Tým, ktorý ešte pred chvíľou nevedeli, čo je to RSS: Lepšie? ..som rád, ak áno.

Slovníček pojmov k RSS

RSS – Really Simple Syndication

Celá rodina vecí okolo RSS, zahŕňajúca RSS kanál, RSS čítačku, RSS formát a podobne.

RSS kanál, RSS export, RSS feed

Všetky tieto pojmy oznčujú v podsate jedno a to isté. Ako som to ja nazval, RSS “obraz” nejakého webu. Teda adresa a na tej adrese špeciálny súbor pre vašu RSS čítačku, ktorý jej umožní sledovať novinky na tom konkrétnom webe.

Takýto súbor v princípe obsahuje informácie ako názov článku, jeho náhľad, meno autora, presný dátum a čas, kedy bol publikovaný a aká je jeho adresa na webe. Formát tohto súboru je XML a to, ako presne vyzerá záleží od špecifikácie RSS (verzie RSS).

RSS môžete na stránke spoznať aj podľa niektorej z ikoniek.

RSS čítačka, agregátor

Je program, alebo internetová aplikácia, ktorá vám umožňuje mať svoje vlastné kanály pod palcom. Kanálov si môžete do čítačky pridávať v podstate neobmedzene a prechádzate sa medzi nimi podobne ako medzi priečinkami v počítači.

RSS formát, špecifikácia, verzia

Je celkom technická záležitosť a vaša čítačka by mala podporovať všetky verzie RSS a príbuznych formátov. Konkrétna verzia, alebo špecifikácia RSS hovorí o tom, ako a ktoré údaje majú byť zapísané vo formáte XML.

P.S.: Všimnite si aj môj RSS kanál.

Otázky? – Pýtajte sa v komentároch.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku  rozbaliť ↓ zbaliť ↑


Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.