7. April 2006

Čo je to blog

Pri rozhovoroch s priateľmi, keď dôjde na tému môjho webu, sa mi častokrát stáva, že ho človek zhliadne a opýta sa niečo ako: “Čo je to blog?”, alebo “Moc hezký, jen nechápu nějaké hlavní téma těch stránek…”.

p>Aj keď dotyčný pravidelne používa internet, môže sa celkom pokojne stať, že odpoveď na otázku “Čo je to blog?” nepozná. (Napríklad ako moja drahá. Je síce skvelá angličtinárka, ale tomuto nerozumie.) Preto sa pokúsim na túto aktuálnu otázku odpovedať. Možno to pomôže aj vám.

Blog je čosi ako internetový zápisník.

Blog je miesto, kde jeho autor zdieľa svoj subjektívny názor, skúseností alebo poznatky s ostatnými. Blogy môžu byť tematicky zamerané (politika, sociálna situácia, či webdizajn, blog o blogovaní, a pod), ale aj nemusia.

Blog je skratka od weblog. Weblog, z angličitiny, web znamená pavučina (v súčasností veľmi bežný pojem označujúci internet), a log znamená zápisník (, špeciálne lodný denník, drahý faster) (Toto mi tu dopísala ona, keď som sa práve nedíval).

V slovenčine teda máme (neviem či spisovné, ale určite novotvary) pojmy

 • blog, weblog (podstatné meno) – internetový zápisník,
 • blogovať či hovorovejšie blognúť (sloveso) – znamená zverejniť na blogu,
 • blogger (podstatné meno) – autor blogu, môže sa písať aj bloger,
 • blogosféra (podstatné meno) – komunita bloggerov, prostredie blogov.

  Rozdiel medzi blogom a spravodajským serverom je najmä v tom, že blog je písaný (zväčša) jedným autorom a autor vo svojich príspevkoch zahŕňa dávku subjektivity. Na spravodajských serveroch publikujú viacerí jednotlivci objektívne fakty a poznatky.

  Rozdiel medzi blogom a obyčajnou webovou stránkou je v príspevkoch. Na blog autor prispieva (viac menej) pravidelne, pričom na klasickom webe sa obsah nemení.

  Dnes poznáme rôzne formy blogovania (len spomeniem fotoblog, videoblog a pod).

  Na pridávanie príspevkov a celú realizáciu blogu sa dnes dajú využiť blogovacie systémy alebo môžete využiť priestor ponúkaný blogovacími službami.

  O nich aj o ďalších veciach spojených s blogmi a blogovaním budem hovoriť v pokračovaní (druhej a poslednej časti) tohto seriálu. Pretože nemáme radi dlhé články, zato seriály sú celkom fajn.

  (A lúčim sa s vami aj ja.)

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [3] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. a mne sa ten tvoj lodny dennik hrozne paci…rada si tu vecer sedim, vzdy ked si doma. a tesim sa ako ti rastu statistiky, faster.


  vikuska    Apr 7, 22:36    #
 2. [1] dakujem, najdrahsia.


  faster    Apr 7, 22:39    #
 3. driv si lide psali denicky ted pisou blogy


  — error414    Apr 8, 13:40    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.