5. June 2006

Ako na slovenskú (alebo akúkoľvek) klávesnicu pod Linuxom

Dlhý úvod:

To, že pri elektronickej komunikácii a aj celkovo pri práci s počítačmi môžeme využívať všetky slovenské písmenka s interpunkciou, mnohí už chápeme ako samozrejmosť. To však nie je samozrejmosť celkom všade. Dáva nám to vedieť aj Linux, ktorý ak nie je optimalizovaný, pre krajinu z ktorej užívateľ pochádza a neobsahuje špeciálne jazykové balíčky po slovensky proste nevie. Nebudem teraz hovoriť o tom, ako váš linux naučiť po slovensky, no pozrieme sa na to ako naučiť linux kompletnú slovenskú abecedu.

Krátky úvod:

Dnes sa pozrieme na to, ako pod Linuxom nastaviť slovenský layout pre vašu klávesnicu.

Poďme na vec

Ak využívate jednu z jednoduchších distribúcií zrejme slovenskú klávesnicu využívate ani neviete ako. Tak isto, ak máte napríklad KDE zrejme si slovenčinu viete nastaviť bez väčších problémov. My sa teraz však pozrieme na to, ako nastaviť slovenskú klávesnicu prakticky pod akoukoľvek distribúciou a pod akýmkoľvek správcom okien.

V princípe poznáme niekoľko spôsobov ako sa dopracovať k rôznym klávesniciam. Niektoré sú trvalé, niektoré aplikujú zmeny ihneď. Predveďme si teraz tieto hlavné spôsoby.

Dočasný a okamžitý spôsob – setxkbmap

Príkaz setxkbmap je súčasťou X servera. Ak ho nemáte, proste sa poobzerajte, či máte nainštalovaný X server, či vám nejaká jeho súčasť nechýba, alebo prejdite na druhý spôsob.

Ak ste setxkbmap našli, môžeme si ho vyskúšať. Funguje jednoducho.

(Ako nájsť setxkbmap? Skúste napísať setxkbmap alebo which setxkbmap a ak to nepovie, že príkaz nenašlo, setxkbmap zrejme máte.)

$ setxkbmap us

Nastaví anglickú klávesnicu. (Dolárové znamienko nepíšte – to znamená, že to máte napísať do akejkoľvek konzoly, alebo terminálu.)

$ setxkbmap sk_qwerty

Nastaví slovenskú QWERTY klávesnicu. Toto ste asi chceli ;-) Jednoduché, nie? No poďme ďalej.

Pomocou setxkbmap zmeníte súčasný layout na ten, ktorý zadáte. Ak sa chcete týmto príkazom medzi viacerými jazykmi, alebo layoutmi prepínať, musíte ho stále zadať znovu. Aspoň zatiaľ. O chvíľu prezradím, ako to je v skutočnosti.

Čiže, syntax príkazu je asi takýto (oba sú identické):

$ setxkbmap vas_layout
$ setxkbmap -layout vas_layout

Tou druhou možnosťou som vás chcel navnadiť na niečo zaujímavé. Príkaz setxkbmap predsa len umožňuje niečo viac, než len nastaviť súčasný layout. Vyskúšajme prepínač -option.

$ setxkbmap -layout vas_layout,vas_druhy_layout -option grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll

To znamená, že predvolená klávesnica bude vas_layout a keď naraz pridržíte Alt+Shift, layout klávesnice sa prepne na vas_druhy_layout a bude to signalizovať rozsvietenou Scroll Lock diódou.
Na každodennú prácu asi trošku ťažkopádne riešenie, ale poslúži.

Trvalý spôsob – editácia xorg.conf

Jasne a jednoducho – vo vašom xorg.conf (zvyčajne /etc/X11/xorg.conf) nájdite sekciu InputDevice, najlepšie pre vašu klávesnicu, nie myšku. Tam pridajte, alebo ak sa tam už niečo nachádza, pozmeňte to na nejaký takýto tvar:

  Option "XkbLayout"  "us,sk_qwerty"
  Option "XkbOptions"  "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

Len pre istotu, vaša klávesnicová sekcia InputDevice by mala vyzerať nejako takto.

Section "InputDevice"
  Identifier"Keyboard1"
  Driver"kbd"
  Option "AutoRepeat"  "500 30"
  Option "XkbRules"  "xorg"
  Option "XkbModel"  "chicony9885"
  Option "XkbLayout"  "us"
EndSection

Po úprave, kde je predvolená anglická klávesnica, alternatívna je slovenská qwerty, prepnutie do nej docielite pomocou Alt+Shift a tento alternatívny layout klávesnice vám bude signalizovať diódka pre Scroll Lock:

Section "InputDevice"
  Identifier"Keyboard1"
  Driver"kbd"
  Option "AutoRepeat"  "500 30"
  Option "XkbRules"  "xorg"
  Option "XkbModel"  "chicony9885"
  Option "XkbLayout"  "us,sk_qwerty"
  Option "XkbOptions"  "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection

PS: Ak nemáte klávesnicu Chicony KB-9885, nedávajte tam to “chicony9885”. Nechajte to, čo tam bolo. Ak ste to stratili, skúste hodnotu “pc105”.

Samozrejme analogicky si môžete túto sekciu prispôsobovať sebe a svojím potrebám. Môžete vyskúšať aj zálohovať xorg.conf a spustiť xorgconfig. Ten vás prevedie (v textovom móde) celou konfiguráciou X servera a to čo vypľuje v prípade nefunkčnosti ešte upraviť alebo doladiť.

Pre kompletný zoznam možných “klávesníc” a nejakých ďalších možností pre tuning vašej klávesnice pod Xkom hľadajte niekde v /etc/X11/xkb/. U mňa to bolo v /etc/X11/xkb/rules/xfree86.lst.

Keby niečo, stále platí:
$ man xorg.conf
$ man setxkbmap
...a ostatné man-y.

Tak príjemné slovenské ťukanie.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku  rozbaliť ↓ zbaliť ↑


Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.