30. marec 2006

3x3

Nech je požehnaný Jaro z Profiblogu, ktorého klávesnica naklepala tú (mne) milú kombináciu kláves a zapojila aj mňa do tejto novej blogerskej hry. Ovšem, vďaka patrí Jarovi a nie jeho klávesnici ;-)

Oteckom 3×3 alebo spoznajme sa navzájom je Michal Slančík a musím príznať, že som sa tomuto jeho nápadu tešil, pretože keď sa našou blogosférou prehnala hra Štyri veci (Four Things), ja som ešte neblogoval, tak ma to minulo.

Toto ma však (príjemne) postihlo; tu je moje 3×3. (Mimochodom 3×3 = 9 :-)

29. marec 2006

Kolízia MD5 do minúty a prielom 24

Nemyslite si, že tieto dve veci majú niečo spoločné. Len som nechcel písať dva krátke príspevky, tak to zrhniem do jedného.

Kolízia MD5 do minúty (aj na bežnom PC)

Rana pod pás celej kryptológii, český kryptoanalytik Vlastimil Klima oznámil ako pomocou metódy tunelovania, ako si ju nazval, dokáže na bežnom PC nájsť kolíziu MD5 hashu do jednej minúty. Klima osobne o tom napísal aj článok pre root.cz.

Upozorňujem však, že článok je vysoko odborný a ja osobne ešte idem preštudovať niečo o hashovaní, trochu viac do hĺbky a potom sa k tomu vrátim, lebo na prvý krát som z toho veľa nemal.

Ak by vám však tento článok nestačil na domácej stránke projetku môžete nájsť informácii dostatok na hĺbkové štúdium tejto problematiky.

Príjemné čítanie prajem.

Vyšiel Prielom 24

Čo k tomu dodať? Len, že sa teším. Ja som do nového čísla prielomu som už stihol nahliadnúť – nahliadnite aj vy ak vás to zaujíma – Prielom 24.

Príjemné čítanie prajem.

28. marec 2006

RSSAd - reklamná výmena článkov - prakticky

Pred pár dňami som oznámil svoj objav. Predmetom tohto objavu bol RSSAd, to jest nový výmenný reklamný systém. Ako som spomenul, hlavnou odlišnosťou tohto systému je, že predmetom výmenytitulky vašich článkov. Váš web teda potrebuje RSS export príspevkov. Do svojho dizajnu niekam potom zakomponujete kód, ktorý bude komunikovať s RSSAd a na vašom webe sa budú na základe relevancie zobrazovať odkazy na články ostatných ľudí v systéme (a samozrejme aj naopak). Odkaz na spomínaný článok: RSSAd – reklamná výmena článkov.

Teraz sa na RSSAd pozriem tak trochu z bližšia a prakticky, už ako užívateľ a zainteresovaný človek.

27. marec 2006

Kto zaberá moje miesto alebo freehosting od PIPNI

Včera sa mi stala takáto zaujímavá vec. Chcel som sa prihlásiť na svoje FTP k doméne (nakopírovať nejaké dáta), no keď som išiel vytvoriť adresár, celkom jednoducho – cez Mindight Commander, napísalo to iba nejakú nekonkrétnu chybu, akoby som nemal dostatočné práva. Išiel som to teda skontrolovať do administrácie, či som náhodou nepresiahol ponúkaných 500MB. Ani náhodou. Mám zaplnených horko-ťažko 50MB. No vytvoriť adresár alebo niečo skopírovať ani za svet.

25. marec 2006

RSSAd - reklamná výmena článkov

Narazil som na daľší výmenný reklamný systém. Pre rekapituláciu (samozrejme, existuje ich viacero, nevymenujem všetky), ako prvý počítam výborný textem.cz (používam ho a som s ním spokojný), ako druhý reklalink.cz a do tretice RSSAd, s mierne odlišnou filozofiou. Pri prvých dvoch máte vlastnú reklamnú kampaň, a vlastnú pozíciu. Vaša kampaň sa zobrazuje na cudzích pozíciach, a cudzie kampane na vašej pozícii. Tu ide konkrétne o výmenu článkov. Nadpisy vašich článkov sa v odkaze zobrazia na cudzom webe a naopak.

Osobne som ešte, nemal možnosť vyskúšat tento výmenný systém (čakám na schválenie registrácie), ale skúsim sa mu pozrieť na zúbok, aspoň koľko sa dá a neskôr doplním.

dodatočne: RSSAd beží momentálne v beta verzii.

22. marec 2006

Čo s nami bude o 30 rokov?

Svet internetu je veľmi rýchlo rozvíjajúcou sa oblasťou a zrejme aj to ho robí takým zaujímavým. Ak je niekde niečo nové, tak najskôr to je na internete. Správy, novinky, informácie. To je určite výborná vec.

Čo ale ľudia, ktorých živí tento svet? Svet nových trendov a neustáleho napredovania. Vo dne i v noci. Tí musia sledovať všetky tieto udalosti vo svojom obore, aby nezaostali za niekým iným. Väčšinou sú to ľudia na počítačoch odrastený, čiže mladý.

Celkom pokojne sa tak môže stať, že mladší predbehne staršieho, len preto, že bude viac “up-to-date”. Táto rivalita je síce veľmi užitočná – z pohľadu užívateľa, prípadne zamestnávateľa, ale čo z pohľadu toho predbehnutého?

Teraz sme my tí, ktorí čítajú, hľadajú a učia sa každú chvíľu niečo nové (a predbiehajú), ale moja otázka znie, či nedospejeme raz do momentu, keď príde niekto mladší a bude vedieť rýchlejšie sa učit, hľadať a vzdelávať? Čo potom bude s nami? Poputujeme do starého železa?

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.