25. May 2006

400 rokov mlčania

No, zase 400 rokov to až nie je, ale dosť dlho tu vládlo ticho. Skúsim sa teraz pred vami aspoň trochu obhájiť a zasvätiť vás do udalostí, ktoré mi bránili niečím sem aktívne prispievať.

Poďte teda ďalej…

Pôvodne som to chcel nejako obaliť do cestíčka, obložiť oblohou a pridať nejakú omáčku, ale akosi ma to prešlo tak to na vás rovno vysypem :-)

Vec prvá a jedna z mnohých bola, že sa mi končil semester a bolo teda potrebné napísať zopár viac či menej nepríjemných zápočtových písomiek, pozbierať zápočty a potom sa už len tešiť na skúšky. Dobrá správa je, že sa mi podarilo získať všetky zápočty, niektoré celkom úspešne, niektoré už nie až tak. Ale hlavne, že sú a môže sa ísť na skúšky.

Posledný zápočet som s prehľadom zožal so svojim zadaním z Programovania. Mohol som mu síce venovať aj viac času a ten investovať napríklad aj do dokumentácie (, ktorú som tuším naozaj odflákol), ale to programu na funkčnosti veľmi neubralo.

Samotný moment, keď mi cvičaci prišiel ohodnotiť výsledok mojej práce bol zaujímavý. Zdrojový kód môjho programu sa namiesto zvyčajných 300-500, ako to bolo pravidlom v celej skupine, rozprestieral na cca 1000 riadkoch. A komentované som mal len tie sekvencie, kde sa nachádzalo v niekoľkých za sebou idúcich riadkoch viac ako 5 ukončovacích zátvoriek (týchto kučeravých } ), aby som sa z toho dokázal vysomáriť.

Náš cvičiaci do toho teda hodnú chvíľu hľadel, hľadel a ešte chvíľu hľadeľ... a potom sa konečne obrátil od zdrojáku ku mne a poprosil ma, aby som program spustil a ukázal mu, ako to funguje. Program som spustil, ukázal mu štandardné funkcie, ktoré boli úlohou zadania, potom sa niečo spýtal, ukázal som mu fintičky, na ktorých som sa dostatočne vyšantil aj keď neboli zadané v úlohe a ktoré aj tvorili tých veľa riadkov naviac a on potom už len povedal niečo ako:
- “Nemám vám k tomu čo povedať. Tak ako som očakával. Dajte index.”
Podal som mu teda index, on sa podpísal a obaja sme boli spokojní.

A ja ešte viac, keď mi došlo, čo vlastne povedal. Bol so mnou spokojný. Dokonca to očakával.. Ach, príjemný pocit na duši.

No a od príjemných pocitov (, ktoré by ajtak čoskoro pod vplyvom skúškového pominuli) sa presuňme k menej príjemným. Na mojej /dev/hda6, čo je moja hlavná linuxová partícia, sa dejú nepekné veci. Najprv mi odišiel Arch Linux, potom čerstvo nainštalovaný Slackware a teraz po pár dňoch sa závada znovu prejavila. Zrejme mi tam šarapatí nejaký zlý sektor, ktorý badblocks neodhalil.

Pri kontrole partície pomocou fsck (samozrejme, po tom, čo na dané miesto niečo zapíšem a chcem to potom čítať), to už robí šarapatu. Štandardná voľba --check iba vyhlási chyby a navnadí ma na agresívnejšiu voľbu --rebuild-tree. Voľba --fix-fixable tiež nestačí. Pomocou tohto --rebuild-tree som prvý krát (na asi 10ty pokus, po rôznych nechcených predčasných ukončeniach fsck) zachránil dáta, ale Arch Linux už bootovať nechcel. Použil som naňho nejaký Western Digital Data LifeGuard Diagnostics (pre Windows) a ten pri kompletnom teste vinníka našiel a vraj opravil. Bohužial však iba s platnosťou na pár dní.

Čiže teraz znovu nechávam prebehnúť ten test a premýšľam nad tým, či bude môj Slackware ochotný bootovať (naposledy to bol až kernel panic) a či sa nejako toho zlého sektora zbavím. No neviem. Ak náhodou máte nejakú rozumnú radu, ako to opraviť, prípadne menší disk, aby som sa tejto cca 6GB partície mohol zbaviť a nechať ju ležať úhorom, vašu pomoc rád prijmem.

Tak to boli asi hlavné dôvody, veci, ktoré stáli medzi mnou a týmto mojim najmilším blogom. Dúfam, že teraz, aj počas skúškového, keď budem viac doma, si budem čas vedieť dobre zorganizovať a prispievať aj sem. Stojí ma to síce istú námahu, ale tá je hodná obetovania na dobrý účel.

Prajte mi teda dobrú prechodnosť vedomostí, aby sa do mňa len tak liali, aby som rozumel aj tomu, čomu zatiaľ nerozumiem, aby som blogovať stíhal a aby sa aj problém s mojim diskom vyriešil. A samozrejme, aby som aj články do práce stíhal (prekladať – ale o tom vám ešte poviem) ;-)

Zatiaľ toľko z môjho osobného lodného denníku a do skorého videnia.

P.S.: Kompletný test toho WD Data LifeGuard Diagnostics uz skončil a tentokrát nenašiel žiadny chybný sektor. Hm. Idem skúsiť nabootovať linux, uvidíme, či dostanem kernel panic.

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [9] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. gratulujem k zapoctom
  ja som tiez nebol v intervale 300 az 500 riadkov ja som mal 270 :) a aj mne povedal ” Dajte index.” :)


  smate    May 25, 14:14    #
 2. No vidis. Ale sa mi zda, ze aj tym, co boli v intervale 300-500 tak povedal. :) Tak neviem cim to je.
  Ale v pohode to bolo. Akurat trochu divne mi to bolo, ze to tak dlho studuje ;)


  faster    May 25, 14:17    #
 3. ta moje studoval asi desat sekund aj s predvedenim funkcii :)
  inak ani ja som uz dost dlho nic nenapisal musim uz pohnut mozgom


  smate    May 25, 14:49    #
 4. GRatuluju, obdivuju kazdeho kdo dela nejakou skolu. Me do skoly uz nikdo nedostane.


  — error414    May 26, 07:00    #
 5. doufam ye nebudes dalsich 400roku mimo


  — error414    May 29, 07:05    #
 6. [5] Napodobne dufam aj ja :)


  faster    May 29, 08:51    #
 7. zlodej inspiracie ;-)


  ventYl    May 29, 19:26    #
 8. [7] Komu som slohol aku inspiraciu? :-)


  faster    May 29, 20:27    #
 9. no tak toto uz je fakt 400 rokov. len aby to nebolo 800


  smate    May 31, 18:24    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.