27. June 2007

10 najväčších blogerských časomrhačov

Pár tipov ako zredukovať počet zbytočných aktivít a ušetriť trochu času na ozajstné blogovanie (preklad z anglického 10 Most Common Time Wasting Habits of Bloggers). Väčšina pravidiel sa však dá aplikovať aj na neblogerov.

 1. Zbavte sa zbytočných kanálov vo vašej čítačke – pravdepodobne najväčší časomrhač. Ak vaša čítačka v priebehu príliš krátkeho času nesledovania zahlási 100+, nie je to nič príjemné. Prejdite si svoj zoznam kanálov a povyhadzujte tie, ktoré produkujú príliš veľa nie až tak zaujímavých článkov.
 2. Dajte pokoj šablóne – Bola by na odkazy lepšia #F2E456 alebo #F2E457? Bočný stĺpec by možno mohol byť širší. Alebo patička trochu viacej do šeda. Vylepšovanie dizajnu vášho blogu alebo optimalizácia pre vyhľadávače sú nekončiace činnosti, neoplatí sa tráviť nimi celé dni. Vyčlente si na to konkrétny čas a robte to vtedy. Inak vám táto činnosť pohltí celé dni.
 3. Venujte viac času testovaniu reklamy – Dlhodobé testovanie farebných variácií, formátov a umiestnenia jednoznačne prinesie výsledky. Klesajúce/Nízke CTR nás núti k zmenám. Vyhodnocujte úspechy jednotlivých reklamných blokov za týždeň a cez víkend skúste spraviť pár zmien.
 4. Spoza štatistík – Koľko ľudí sa nachádza na stránke práve teraz? Naozaj potrebujeme každých pár minút zisťovať odkiaľ prišiel posledný návštevník? Kontrolujte štatistiky maximálne raz denne. Alebo ešte lepšie – raz za dva dni. Naučí vás to disciplíne a ušetrí vám to kopu času.
 5. Buďte offline – Určite nepotrebujete byť prihlásený celý deň a vaši kamaráti bez vás chvíľu tiež vydržia. Vypnite všetky podobné čatovače a prácorušiče a sústreďte sa na blogovanie. Buďte prihlásený len keď na to máte čas alebo ste potrebný.
 6. Emaily dvakrát denne – Potrebujete odpovedať na každý mail v tej istej minúte ako ste ho prijali? Zrejme nesedíte na okamžitej linke pomoci, takže odpoveď bude znieť “Nie”. Vyhraďte si na maily čas, napríklad dva razy do dňa, venujte sa im vtedy naplno a nehromaďte si poštu na vybavenie, vybavte to hneď.
 7. Vykašlite sa na spamové komentáre – Ak aj váš blog denne zasypávajú desiatky či stovky spamových komentárov, ktoré okamžite zachytí spamový filter.. Vykašlite sa na ne. Prehrabávať sa v tých haldách sa veľmi neoplatí. Najmä ak máte tú skúsenosť, že spamový filter funguje celkom dobre. Ak filter omylom zachytí nejaký dôležitý komentár, jeho autor sa po ňom bude zháňať a v prípade problémov vás kontaktuje.
 8. Vypnite AdSense Notifier – Šikovné rozšírenie pre Firefox, ktoré vám ukazuje váš aktuálny stav zárobkov. V skutočnosti je to však táto vedomosť zbytočne rozptyľujúca a nizšie zárobky častokrát demotivujú. Zárobky kontrolujte v nejakých rozumných intervaloch a cez deň si dajte pohov. Venujte sa radšej blogu.
 9. Čítajte faster.sk – V origináli bolo síce niečo iné, ale to sa na naše pomery nehodilo, tak som tento bod mierne upravil :) Samozrejme, sledovaním môjho blogu budete obohatený o podobné zaujímavé články. Pôvodný deviaty bod však znel: “Zredukujte upozornenia podľa kľúčových slov”. Čo v našich končinách asi ale používa málokto, celkovo sú podobné služby asi málo známe. Aj Google má vlastné “Alerts”.
 10. Menej rozmýšlajte. Viac blogujte. – Po desiatom pravidle v závere originálu tohto článku som sa na chvíľu zamyslel.. a potom som si povedal: “Menej rozmýšlať, viac blogovať.”, a pustil sa do prekladu celkom dobrého článku (rozumej tohto článku). Jeho autor ešte odporúča menej premýšlať a viac vecí dotiahnúť do konca. Zapisovať si myšlienky a nápady, ale neostať len pri tom. Pomôcť môžu koncepty článkov, ktoré potom už veľmi rýchlo premeníte na hotové príspevky.
 11. Zdroj: Quick Online Tips

Zdielať:     Poslať na vybrali.sme.sk

Komentáre k článku [11] rozbaliť ↓ zbaliť ↑

 1. bod cislo [10] je asi ta najlepsia rada aka moze byt :)


  alian    Jun 27, 06:48    #
 2. [1] Hej, tiez sa mi zda, ze ten bod je na poslednej, desiatej priecke z dovodu svojej dolezitosti. Ak by sa ten zoznam mal zredukovat na jednu radu nechal by som cislo 10 :)


  faster    Jun 27, 06:52    #
 3. Faster, parada!

  Pekny ulovok + preklad, diky! :)


  depi    Jun 27, 07:23    #
 4. Výborný článok, užitočný. Ten desiaty bod je asi naozaj najdôležitejší. Pretože aj 100+ článkov v čítačke sa dá preletieť za 10 minút a na dva dobré sa oplatí venovať čas. A už samotné čítanie nadpisov človeka obohacuje o nové myšlienky a slovné spojenia.

  Ale ten desiaty bod. Jednoznačne.


  Pjotr    Jun 27, 07:24    #
 5. este mozno dodat, ze clovek, ktory sa najde v obraze ktorehokolvek bodu 1 – 8 by asi mal vyhladat akutnu lekarsku pomoc ;) okrem toho blogovanie nie je vsetko (v skutocnosti nie je nic).

  aj ked si pozrem RSS tohto blogu, tak je to z 10tich sprav 7 sprav blog o blogu, co mne ako racionalnemu cloveku prijde samoucelne (asi preto aj moj wannabe blog umrel, nevedel som pisat onicom).

  zamyslete se nad sebou ;)


  ventYl    Jun 27, 09:23    #
 6. [5] pri opisovanom type blogovania to nie je o nicom inom, len o tom tretom bode ;-) (vsetky body 1..8 setria cas, aby sa clovek mohol venovat viac reklame)

  a jednoznacny suhlas z 2. odstavcom (hoci nehovorim o pomere, aj 3 spravy na 10 je vela)


  — yderf    Jun 27, 09:36    #
 7. [3], [4] Vdaka velmi pekne. Som rad, ze potesilo, aj keby iba ten desiaty bod ;-)

  [5], [6] Mozno nie ste cielovou skupinou tohto clanku/blogu :) Ale vdaka za statocne komentovanie.


  faster    Jun 27, 11:11    #
 8. plagiat z ineho clanku a este to niekto smari na vybrali.sme.sk


  — masklin    Jun 28, 06:44    #
 9. [8] Zdroj je tam uvedeny hned dvakrat. Hovori sa tomu preklad.


  faster    Jun 28, 06:47    #
 10. Pobavili ste ma :-)


  Rado Rohal    Jul 20, 09:41    #
 11. [10] Čím prosím?


  faster    Jul 20, 09:42    #

Komentáre sú uzatvorené

Volám sa Matúš Marcin a mám tento blog.